Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pokud Portugalci neuhradí závazky, Česko to přijde na 11 miliard

Pokud by Portugalsko čerpalo pomoc i z Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), Česko by záruky za úvěry vyšly maximálně na 11,25 miliardy korun. EFSM existuje vedle záchranného fondu eurozóny (EFSF), ale účastní se jej všech 27 členských států Evropské unie.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pokud Portugalci neuhradí závazky, Česko to přijde na 11 miliard

Česko se již teoreticky podílelo na záchraně Irska, když se zaručilo za 6,7 miliardy korun, tedy na podílu z 22,5 miliardy eur (zhruba 540 miliard korun), které Irové čerpají právě z EFSM. V Evropském mechanismu finanční stability přitom zbývá ještě 37,5 miliardy eur (zhruba 900 miliard korun).

Podíl ČR na EFSM odpovídá podílu na rozpočtu EU a činí zhruba 1,25 procenta. Pokud by tak Portugalci vyčerpali celou zbývající částku, což není příliš pravděpodobné, Česko by se zaručilo za zhruba 11,25 miliardy korun.

Pomoc vyjde až na 80 miliard

Garance neznamenají, že by česká vláda musela cokoli platit. Platila by jen v případě, že by Portugalci svoje závazky neuhradili. Tehdy by Česká republika musela odvést celou částku do rozpočtu EU.

Celkovou výši finanční pomoci Portugalsku odhadují ekonomové až na 80 miliard eur (zhruba 1,9 biliónu korun). Pokud by EU postupovala stejně jako v případě Irska, pomoc by země čerpala z EFSF, EFSM a od Mezinárodního měnového fondu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků