Hlavní obsah

Podmínky pro zavedení eura se měnit nebudou, rozhodla eurozóna

Ministři financí eurozóny se v pondělí shodli, že kritéria pro přijetí eura se měnit nebudou. Novinářům to řekl šéf skupiny ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. V poslední době několik členských států EU ze střední a východní Evropy tlačilo na "změkčení" kritérií. Ve vstupu do eurozónu totiž vidí možnost stabilizovat vlastní ekonomiky v době krize.

Podmínky pro zavedení eura se měnit nebudou, rozhodla eurozóna

"Celý systém musí být založený na pravidlech. V tuto chvíli o jejich změně nemůže být řeč," uvedl Juncker s tím, že možnost diskuse o změně pravidel vylučují především výkyvy v ekonomice.

Juncker na nedávném summitu EU připustil debatu o změně klíčového kritéria pro přijetí eura, kterým je nutnost setrvat v tzv. režimu směnných kurzů ERM-2 po nejméně dva roky. Většina členských států však jakékoliv změny na vrcholné schůzce EU odmítla. Dnešní schůzka ministrů financí jejich postoje potvrdila s tím, že navrch získali odpůrci změny kritérií, které i někteří ekonomové kritizují pro jejich údajnou zastaralost.

Euro by mohlo pomoci Maďarsku

Z členských států naposledy kritéria pro přijetí eura kritizovalo Maďarsko, které jen s obtížemi bojuje s následky finanční a hospodářské krize. Premiér Ferenc Gyurcsány se domnívá, že by jeho zemi přijetí eura v současnosti pomohlo. Kurz maďarského forintu se totiž v poslední době velmi rychle klesá a stává se pro maďarské hospodářství zátěží. Celá řada obyvatel má totiž půjčky či hypotéky v zahraničních měnách, především v euru, a v současnosti tak musí splácet čím dál více.

Ke změně případných kritérií by byl nicméně třeba souhlas všech zemí EU a pravděpodobnost takového činu byla od samého počátku dost malá. Nové členské státy, včetně ČR, na změnu některých procedur tlačily již v minulosti, ale neúspěšně.

Německá kancléřka Angela Merkelová se například nedávno nechala slyšet, že je možné zvažovat současnou minimálně dvouletou délku setrvání v ERM-2, avšak jinak změny ostatních kritérií - třeba maximální výše deficitu veřejných financí či inflace - nepodpořila. "Nemůžeme jednoduše změnit smlouvy," řekla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků