Hlavní obsah

Plyn pro domácnosti od ledna zdraží až o deset procent

Domácnosti si budou brzy muset připlatit za dodávky zemního plynu. Kvůli vysokým cenám ropy, na které jsou ceny zemního plynu vázány, zdraží plyn nejprve od října v řádu několika procent, od ledna pak znovu až o deset procent. Právu to sdělil Milan Kajtman, člen představenstva společnosti RWE Transgas. Ta je dominantním prodejcem plynu v České republice.

Plyn pro domácnosti od ledna zdraží až o deset procent

"Bohužel očekáváme od října mírný růst cen v řádu procent. Pokud nedojde na trzích s ropou a na měnových trzích ke změnám, dá se od ledna očekávat další nárůst cen až o 10 procent," řekl Právu Kajtman.

Ceny ropy od ledna vzrostly asi o 20 dolarů na 78 dolarů za barel. Důvodem byla nervozita na světových trzích zejména kvůli situaci v producentských zemích Iráku či Nigérii a velká poptávka zejména v Číně a v Indii.

Důvodem drahá ropa

"Vzhledem k provázanosti cen ropy a plynu a s ohledem na to, že cena komodity se na konečné ceně zemního plynu v České republice podílí asi 80 procenty, jsou důsledky světového vývoje zřejmé," uvedl Kajtman.

Říjnové zvýšení by bylo podle Kajtmana ještě vyšší, kdyby firma nesnížila očekávaný nárůst o částku 200 miliónů korun. Tyto peníze jsou částí ze 700 miliónů, jež firma vrací svým klientům kvůli rozdílu v cenách v prvním čtvrtletí. Výši říjnového zdražení RWE Transgas oznámí pravděpodobně 30. srpna.

Nižší zdražení než u elektřiny

Podle Kajtmana ale ceny plynu rostou méně než u jiných komodit, třeba elektřiny, uhlí či dřeva. "Trend růstu u ostatních komodit je mnohem silnější," uvedl a dodal, že cena za roční vytápění rodinného domku elektřinou už dosahuje asi 50 tisíc korun, ale při využití zemního plynu je to asi o 20 tisíc méně.

Cena plynu v Česku je podle Kajtmana přibližně na stejné úrovni jako v Polsku, Maďarsku či na Slovensku. Slovensko je mírně levnější, Maďarsko zase o trochu dražší. V Německu a v Rakousku se platí asi o čtvrtinu více.

Přes růst cen si plyn pořizují noví zákazníci. Za loňský rok to bylo asi 18 tisíc domácností, letos očekáváme ještě vyšší nárůst. Důvodem je komfort i ekologická stránka," uzavřel Kajtman.

Spotřeba plynu v Česku přes rostoucí počet zákazníků víceméně stagnuje, podle RWE Transgas je to tím, že lidé se při rostoucích cenách učí šetřit.

Tuzemský trh s plynem je od 1. dubna plně otevřený, podobně jako trh s elektřinou. Od dubna si tak určují ceny přímo sami dodavatelé. Energetický regulační úřad nyní reguluje jen úhrady za přepravu a distribuci, což je jen malá složka výsledné ceny. Zemní plyn používá kolem 2,6 miliónu domácností.

Vedle RWE Transgas patří k významným dodavatelům plynu v ČR ještě Pražská plynárenská a Jihočeská plynárenská.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků