Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Plastové tašky bude možné do dvou let v obchodech jen koupit

Obchodníci zřejmě budou mít od roku 2018 zákonem zakázáno bezplatně poskytovat zákazníkům lehké plastové tašky. Výjimka bude platit jen pro tenké sáčky určené převážně k balení potravin. Opatření, k němuž už ve velkých obchodech přistoupili, má v návaznosti na loňskou unijní směrnici přinést novela zákona o obalech, jejíž návrh ve čtvrtek doporučila schválit Legislativní rada vlády.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Plastové tašky bude možné do dvou let v obchodech jen koupit

Novelu je třeba přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí se strany EU pokuta ve výši minimálně 54 miliónů korun, uvedlo ministerstvo životního prostředí v předkládací zprávě.

Cílem opatření, k nimž už velké obchody přistoupily, je trvale snížit spotřebu lehkých plastových nákupních tašek. Podle EU by jejich roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.

Novela by měla omezit povinnost obchodníků nabízet nápoje nejen v nevratných, ale i vratných obalech. "Navrhuje se, aby se nově daná povinnost vztahovala pouze na tři nejběžnější druhy piva. Důvodem je stále trvající poptávka po vratných zálohovaných obalech ve vztahu k pivu," uvádějí předkladatelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků