Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

Okamžitým odchodem z Albánie by ČEZ tratil pět miliard korun

Okamžitý odchod ČEZu z Albánie by pro českou energetickou společnost znamenal ztrátu téměř 200 miliónů eur (zhruba pět miliard korun). Uvedla to ratingová společnost Moody's, jejíž zprávu citoval internetový server Business New Europe. Moody's nicméně upozorňuje, že okamžitý odchod ČEZ z Albánie by zamezil dalším ztrátám české firmy, a ochránil tak její budoucí příjmy.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
Okamžitým odchodem z Albánie by ČEZ tratil pět miliard korun

Pokud by se energetická skupina rozhodla Albánii opustit, musela by odepsat 102 miliónů eur za prvotní investici do albánské distribuční společnosti i dalších téměř 100 milionů eur, které dosud do své albánské divize CEZ Shpërndarje převedla. Ztráty může ČEZ zmírnit, pokud se mu podaří uplatnit záruku ve výši 60 milionů eur, kterou mu při vstupu do Albánie poskytla Světová banka.

Moody's také konstatuje, že by odchod mohl české energetické společnosti ušetřit další čtyři miliardy korun, které podle svých plánů z roku 2010 hodlal ČEZ během nadcházejících pěti let do své albánské divize investovat.

Situace v Albánii se vyostřila před deseti dny, kdy CEZ Shpërndarje odpojila od dodávek elektřiny tamní vodárny vlastněné převážně státem. Distribuční společnost tím chtěla přinutit zákazníky k uhrazení dluhů za dodávky elektřiny, které činily 38 milionů eur.

Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Albánské úřady poté zahájily s CEZ Shpërndarje řízení o odebrání licence, což by mohlo vést k ukončení její činnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků