Hlavní obsah
Lidé na východě Ukrajiny překračují hraniční přechod do Ruska. Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Odveta Moskvy proti Ukrajině u spojenců narazila

Partneři Ruska v celní unii, tedy Bělorusko a Kazachstán, nepodpořili záměr Moskvy zvýšit cla na ukrajinské výrobky v odvetě za podepsání asociační dohody s Evropskou unií. Napsal to v pondělí ruský ekonomický list Vedomosti. Moskva však hodlá na přijetí „ochranných opatření”, jak to sama nazývá, dál naléhat.

Lidé na východě Ukrajiny překračují hraniční přechod do Ruska. Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP
Odveta Moskvy proti Ukrajině u spojenců narazila

Hospodářskou část asociační dohody, která počítá s vytvořením zóny volného obchodu mezi Ukrajinou a EU, podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek. Dohoda vyžaduje ještě ratifikaci v parlamentech členských zemí, aby mohla začít platit. [celá zpráva]

Moskva varovala Kyjev před "vážnými následky" tohoto kroku a hrozila přijetím příslušných opatření, aby se prý nemohlo stát, že do celní unie bude pod ukrajinským pláštíkem proudit zboží z EU. Ukrajina je již členem zóny volného obchodu v rámci postsovětského Společenství nezávislých států.

K omezení ukrajinského dovozu Moskva podle pravidel celní unie potřebuje souhlas partnerů. Bělorusko a Kazachstán však ruský návrh, který by znamenal zhoršení vztahů s Ukrajinou, odmítly, uvedl list s odvoláním na nejmenovaného účastníka jednání.

Zboží může putovat přes Bělorusko

Po jednání místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov prohlásil, že Rusko smí postupovat jednostranně, nicméně neupřesnil, jak by to mohlo udělat.

"Ochranná opatření budou tak či onak zapotřebí a my budeme pokračovat v jednáních, aby tato opatření byla společná, nikoli jednostranná," prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ruští úředníci prý připouštějí, že i kdyby Moskva zvýšila cla na ukrajinské zboží z nuly na 7,1 procenta, zboží by se i tak mohlo dostat na ruský trh přes Bělorusko, pro které by bylo složité a nevýhodné uzavřít 600 kilometrů dlouhou hranici s Ukrajinou.

Bělorusko je podle vicepremiéra Sjarheje Rumase rozhodně proti přijímání nějakých naléhavých opatření, protože není jasné, nakolik může být celní unie ukrajinským přidružením k EU ohrožena.

Listu se nepodařilo získat vyjádření Kazachstánu, nicméně odhadl, že když tato středoasijská země právě vyjednává o přijetí do Světové obchodní organizace (WTO), nebude zřejmě riskovat ukrajinské veto.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků