Hlavní obsah
Dům odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla na snímku z 15. června 2017. Foto: Petr Hloušek, Právo

Odboráři prodali Dům odborových svazů na pražském Žižkově

Odbory prodaly Dům odborových svazů (DOS) na pražském Žižkově. V pátek to uvedl člen představenstva Majetkové, správní a delimitační unie odborových svazů (MSDU OS) Karel Sladkovský. Údaje o ceně a novém vlastníkovi zatím nesdělil. Podle zdrojů ČTK se hodnota nemovitosti pohybuje kolem miliardy korun. Soutěž na prodej budovy byla vyhlášena v březnu.

Dům odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla na snímku z 15. června 2017. Foto: Petr Hloušek, Právo
Odboráři prodali Dům odborových svazů na pražském Žižkově

Podle informací deníku E15 nemovitost získal Vítězslav Vala, spolumajitel holdingu Siko. Vala chce budovu přetvořit na nájemní byty. Nešlo by o první jeho projekt v této oblasti, stojí už za nájemním projektem Luka Living v Praze.

Odborové svazy už dříve uvedly, že kapacita takzvané kachlíkárny několikanásobně převyšuje současné potřeby odborů, jež využívají pouze 20 procent kancelářské plochy. Náklady spojené s vlastnictvím památkově chráněné budovy jsou podle odborů značné.

O prodeji domu na náměstí Winstona Churchilla bylo rozhodnuto v polovině loňského roku. Odborové svazy, které jsou dosud v DOS v nájmu, budou mít po prodeji dvouletou ochrannou lhůtu pro nalezení nového sídla.

Funkcionalistická památka

Dům odborových svazů, původně palác Všeobecného penzijního ústavu, byl postaven v letech 1932 až 1934 podle návrhu Karla Honzíka a Josefa Havlíčka. Jedná se o významnou funkcionalistickou budovu, která je 52 metrů vysoká.

Charakteristické jsou pro ni keramické desky, jimiž je obložena a podle nichž se vžilo lidové označení budovy kachlíkárna. Budova významně ovlivnila charakter náměstí Winstona Churchilla a architekti okolních budov se jejím vzhledem do značné míry inspirovali.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků