Hlavní obsah
Plyn v Česku podraží. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Od července podraží plyn u Pražské plynárenské o desítky korun

Pražská plynárenská od července zvýší ceny plynu. Běžná domácnost, která plyn využívá k vaření, topení a ohřevu vody, si při roční spotřebě 11 megawatthodin připlatí měsíčně 92 korun. Domácnost s ročním odběrem 17 MWh zaplatí o 143 Kč za měsíc více než dosud. Uvedl to mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Plyn v Česku podraží. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Od července podraží plyn u Pražské plynárenské o desítky korun

"Pro třetí čtvrtletí tohoto roku je Pražská plynárenská nucena přistoupit ke zvýšení cen zemního plynu pro domácnosti v důsledku zvyšování cen ropných derivátů na světových trzích, které nepříznivě ovlivňují nákupní ceny zemního plynu," uvedl Vránek. Firma podle něj během předchozích 15 měsíců držela ceny plynu na stabilní úrovni nebo je snižovala.

Zákazníci Pražské plynárenské, kteří využívají plyn pouze na vaření, zaplatí od července o 14 Kč za měsíc více než dosud. Domácnosti s ročním odběrem do osmi MWh, které plynem od Pražské plynárenské jen vaří a ohřívají vodu, si měsíčně připlatí 67 korun.

Ceny zvedne i konkurence

Zdražovat se chystají také další dodavatelé plynu. RWE Transgas zdraží plyn již od června o 9,5 procenta, E.ON zvedne ceny o sedm procent. Ve stejné míře se od června chystá zdražovat také ČEZ. Bohemia Energy od července zdraží o zhruba devět procent.

Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem zhruba 440 000 zákazníků zejména v hlavním městě a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků