Hlavní obsah
Foto: Jan Handrejch, Právo

Obchodníci spustili povánoční výprodeje

Letošní povánoční výprodeje spustili obchodníci stejně jako loni již krátce po Štědrém dnu. Některý sortiment mohou lidé získat se slevou až 75 procent. Týká se to zejména hraček, kosmetických balíčků či svíček. Mezi zlevněným zbožím však před Silvestrem nechybí ani alkohol či lahůdky.

Foto: Jan Handrejch, Právo
Obchodníci spustili povánoční výprodeje

V prodejnách Tesco pořídí kupující za čtvrtinu původní ceny některé hračky, dekorace, svíčky, balicí papíry nebo kosmetické balíčky, sdělila v sobotu mluvčí firmy Eva Karasová. Slevu až 70 procent poskytuje obchodník na oděvy, o polovinu levněji nabízí Tesco některý nábytek.

"Ačkoliv slevy potrvají po celý leden, zákazníci by vzhledem k tomu, že se jedná o výprodeje, neměli s nákupem vybraného zlevněného zboží dlouho váhat," upozornil ředitel marketingu firmy Michal Štádler.

Společnost Ahold ve svých obchodech Albert poskytovala například na hračky nebo kosmetické balíčky až poloviční slevy už těsně před Štědrým dnem. "Další vlna výrazných slev a oblíbené výprodeje začnou v supermarketech a hypermarketech Albert po Vánocích," uvedla firma.

Snídaně za korunu

Obchodník s nábytkem Ikea lákal členy svého zákaznického klubu na možnost nakoupit ve výprodejích v sobotu s předstihem od 7:00, běžně své prodejny otevírá v deset dopoledne. Zákazníkům zapojeným do věrnostního programu nabízí ve své restauraci i snídani za jednu korunu.

Před oslavami Nového roku se prodejci předhánějí i v nabídkách zlevněného alkoholu a lahůdek. Předsilvestrovské slevy až 40 procent jsou připraveny pro zákazníky obchodů Tesco, sekty, vína nebo sýry mohou lidé podle letáků nakoupit za nižší ceny než obvykle prakticky ve všech maloobchodních sítích.

Obchody uvolňují sklady

Už dva dny po Štědrém dnu startovaly sezónní výprodeje také loni. Prodejci si při nich uvolňují sklady a plochy pro nové zboží. Zimní výprodej začal loni 26. prosince v prodejnách Tesco, o den později v síti obchodů s módou C&A. Ahold zahajoval povánoční výprodeje po Novém roce.

Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce. Šéfové obchodních řetězců ale letos stejně jako loni s napětím očekávají, jaké budou jejich vánoční tržby za rostoucí nezaměstnanosti způsobené globální ekonomickou krizí. Podle analytiků bude letošní rok pro obchodníky celkově špatný a maloobchodní tržby kvůli menším útratám meziročně klesnou až o pět procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků