Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

Obchodníci odmítají plán Bruselu na regulaci obchodních vztahů

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) odmítá záměr Bruselu na regulaci obchodních vztahů s dodavateli. Regulace by poškodila ekonomiku a nepomohla vytváření zaměstnanosti či hospodářského růstu, řekl novinářům prezident svazu Zdeněk Juračka. K dokumentu, jenž je obsažen v takzvané Zelené knize o obchodních praktikách, se jednotlivé členské země mají vyjádřit do 30. dubna.

Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
Obchodníci odmítají plán Bruselu na regulaci obchodních vztahů

Svaz upřednostňuje hlavně možnost samoregulace maloobchodního trhu. "Všechny možnosti samoregulace nejsou dosud vyčerpány. Jsme přesvědčení, že každá regulace dodavatelský řetězec nepřiměřeně spoutá, což ukazuje i zákon o významné tržní síle, který v ČR nepřinesl nic dobrého, jen právní nejistotu a zhoršení odběratelsko-dodavatelských vztahů," uvedl Juračka.

Usměrňování trhu by se podle něj nedotklo jen velkých potravinářských a nepotravinářských řetězců, ale všech subjektů na maloobchodním trhu. Do hledáčku Bruselu by se tak dostaly i obchodní aliance a spotřební družstva, tvrdí SOCR.

"Lepší než špatná regulace je žádná regulace. Navíc se stále častěji ukazuje, že nekalé praktiky nejsou pouze výsadou maloobchodu, ale praktikují se v celém potravinovém řetězci. Proto pokud má vůbec k regulaci trhu dojít, musí se takto realizovaná opatření dotknout všech tržních subjektů a ne jenom maloobchodu," dodal Juračka.

Všeobecně je Zelená kniha podkladem k vyvolání diskuse zainteresovaných stran při zvažování nutnosti vydání nějakého evropského předpisu. V případě Zelené knihy o nekalých obchodních praktikách mají být příspěvky zaslány Evropské komisi do konce dubna. Do poloviny letošního roku pak Brusel oznámí další postup.

Odvětví maloobchodních a velkoobchodních služeb je v hospodářství EU jedním z nejdůležitějších. Představuje 11 procent HDP Evropské Unie a 29 procent evropských malých a středních podniků. Zaměstnává téměř 33 milionů lidí, přičemž nabízí pracovní příležitosti zejména pro mladé lidi, ženy a osoby s nižší úrovní dovedností nebo kvalifikace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků