Hlavní obsah

O investiční soutěž je zájem i přes turbulence na trzích

Komerční článek – Pouhý týden je možno registrovat se do investiční soutěže a počet účastníků již překonává očekávání, a to i přesto, že na finančních trzích je nesložitější situace za posledních několik let.

O investiční soutěž je zájem i přes turbulence na trzích

Přesto vysoké výkyvy na trzích investiční soutěž X-Trade Brokers CUP 2008, kde registrace se rozjela v polovině září, dokazuje to, že zájemců o investování je stále dost. Počet letos zaregistrovaných soutěžících v prvních dnech předčil mnohonásobně loňský počet, a to situace na trzích je jednoznačně černější než před rokem.

Větší zájem je prozatím u Čechů, když podíl českých registrovaných účastníků představuje 76 %. Největší zájem mají tradičně Pražané, druhý největší počet účastníků pak pochází z Moravskoslezského kraje.

Na Slovensku je největší zájem v Bratislavě. Nejobchodovanějším instrumentem je měnový pár EUR/USD, 12 % obchodů pak probíhá na ropě a 10 % na zlatě. Celkově již bylo uskutečně cca. 60 tisíc obchodů, nejvíce ziskové byly obchody se zlatem – hlavně díky tomu, že zlato si jen během středečního obchodování připsalo 11 procent.

Oproti loňské soutěži se nekonají žádné výrazné změny. Podstata je stejná, podmínky stejné. Pár novinek tu ale je. Novinkou oproti loňskému roku je rozšířená nabídka komodit, burzových indexů a akciových titulů. Dále například to, že se soutěž sloučila na Slovensku a v Česku do jedné. Soutěž proto nabízí zajímavé srovnání investičních schopností Čechů a Slováků a bude určitě zajímavé sledovat jestli se o přední příčky podělí zkušenější Češi nebo odhodlanější Slováci. Dále je pak soutěž co do časového horizontu o 14 dní kratší, trvá tedy jen měsíc, aby i časově vytíženější zájemci měli možnost se zúčastnit. Letos je také hlavní výhrou o třídu lepší auto značky Porsche.

Na trzích vládla panika

Minulý týden volatilita a mezibankovní sazby na trzích dosahovaly svých maxim. Pražská burza se obchodovala na více než dvouletých minimech, aby potom během pátečního obchodování zaznamenala najvyšší denní nárůst za posledních 15 let. Americké burzovní indexy klesaly během týdne o více než 5 procent, japonský Nikkei ztrácel téměř 6 procent a britský FTSE více než 8 procent. Důvodem panických výprodejů byly problémy ve finančním sektoru. Tentokrát vše odstartoval krach čtvrté největší americké investiční banky Lehman Brothers, následovaly problémy pojišťovny AIG, britského poskytovatele hypoték HBOS a americké investiční banky Morgan Stanley.

Světové trhy potěšily až čtvrteční zprávy o chystaném plánu masivní podpory finančního systému, který bude mít za úkol pomoci vyčistit účetní bilance finančních institucí. Díky tomu už čtvrteční obchodování v USA provázela doslova euforie a Evropa a Asie pak navázaly.

Atraktivní je fakt, že není potřeba vlastních prostředků

Vzhledem k tomu, že jde jen o obchodovánís virtuálními prostředky, je soutěž lákavá za každých podmínek na trhu. Je to jen hra, která navíc v době, kdy trhy jen nerostou, nabízí možnost vyzkoušet si obchodování v nepříznivé situaci, kde musíme umět spekulovat i na pokles. Právě přínosem a velkým lákadlem soutěže je to, že díky kontraktům CFD lze spekulovat i na pokles.

Momentálně je ale obchodování více či méně jen zkušební. Zaregistrovaní mají možnost si investování tak jako různé strategie na svých účtech trénovat až do začátku soutěže 1. října. Vzhledem k tomu, že celkový výsledek účastníků je prozatím mínusový, jistě je ještě co trénovat, ovšem svůj podíl na tom měla určitě i nepředvídatelnost trhů v posledních dnech. K 1. říjnu se soutěž rozjede už naostro a výhercem luxusního automobilu Porsche Cayman se stává ten, kdo do 31. října nejvíce zhodnotí počáteční přidělený kapitál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků