Hlavní obsah

NWR ohlásila desetimiliardovou ztrátu

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, měla v prvním pololetí čistou ztrátu 395,7 miliónu eur (zhruba 10,2 miliardy korun). Na hospodářském výsledku se výrazně promítlo přecenění těžebních aktiv společnosti, jejichž účetní hodnotu NWR kvůli nízké ceně uhlí snížila o 307 miliónů eur. Loni ve stejném období hospodařila se ziskem 35 miliónů eur.

NWR ohlásila desetimiliardovou ztrátu

„Od naší předchozí čtvrtletní zprávy začalo být zřejmé, že ceny uhlí se postupně posouvají k novému dlouhodobému normálu,“ uvedl v pololetní zprávě předseda představenstva NWR Gareth Penny.

Tržby společnosti v pololetí činily 493 miliónů eur a byly o 29 procent nižší než ve stejném období loňského roku. Provozní ztráta před zdaněním a odpisy (EBITDA) dosáhla 40 miliónů eur, loni NWR měla zisk EBITDA 158 miliónů eur.

NWR už v prvním čtvrtletí kvůli slabým hospodářským výsledkům oznámila, že se chystá prodat českou koksovnu OKK. Podle pololetní zprávy se o jejím prodeji stále jedná.

Nad dolem Paskov se vznáší otazník

NWR nyní také uvedla, že podle jejích zátěžových testů není udržitelné pokračování provozu dolu Paskov. „Vzhledem k tomu, že prodej Paskova se nyní zdá nepravděpodobný, hodnotíme nyní další možnosti, včetně možného dočasného nebo trvalého uzavření dolu. Žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo,“ uvedla NWR v pololetní zprávě.

Jednání o prodeji či konci fungování některých provozů NWR jsou součástí už dříve oznámené strategie, která má vést k ozdravění společnosti. NWR v pololetní zprávě uvedla, že za prvních šest měsíců roku přijala opatření k úspoře 60 miliónů eur. Jejich součástí bylo snížení nákladů na zaměstnance o osm miliónů eur. Ve druhém pololetí chce firma zaměstnanecké náklady snížit o dalších sedm miliónů eur a o podmínkách jedná s odbory.

NWR také uvedla, že snižuje počet administrativních zaměstnanců ve vedení OKD. Potvrdila dřívější oznámení, že by podnik mělo opustit 250 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků