Hlavní obsah
Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Z Číny do Londýna vezl hlavně oblečení. Foto: Stefan Rousseau, ČTK/AP

Nová Hedvábná stezka. Do Londýna dorazil první nákladní vlak z Číny

Do Londýna ve středu poprvé přijel nákladní vlak, který přímo spojuje Čínu s Británií. Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů s Evropou. Informovaly o tom britské weby.

Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Z Číny do Londýna vezl hlavně oblečení. Foto: Stefan Rousseau, ČTK/AP
Nová Hedvábná stezka. Do Londýna dorazil první nákladní vlak z Číny

Přes 30 vagonů přivezlo náklad oděvů, tašek a dalšího spotřebního zboží z obchodního centra I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Vzhledem k různému rozchodu kolejí v jednotlivých zemích bylo nutné náklad několikrát překládat a měnit lokomotivy i vagony.

„Toto železniční spojení je o čtyři pětiny levnější než letecká přeprava a o 30 dní rychlejší než plavba lodí,” řekl serveru ITV Fang Sü-tung, manažer investiční skupiny Tchien-meng Industrial Investment. Vlak bude zpočátku jezdit jednou týdně, než se zjistí, jaká bude poptávka.

Trasa vede z Číny přes Kazachstán, Rusko, Bělorusko, Polsko, Německo, Belgii a Francii tunelem pod kanálem La Manche do Británie. Čínské státní železnice již provozují nákladní dopravu mezi Čínou a některými jinými evropskými městy, například Hamburkem a Madridem. Londýn bude patnáctým evropským městem, které se připojí k nové Hedvábné stezce, uvedl zpravodajský server BBC.

Britská vstřícnost vůči Číně

Podle webu zboží z Číny tímto vlakem přivezl například řetězec Tesco. Firma uvedla, že jde o nejvýhodnější variantu vzhledem k ceně a rychlosti přepravy a zároveň se jedná o ekologický způsob dopravy.

Bývalý britský premiér David Cameron si Čínu velmi předcházel a jeho plánem bylo udělat z Británie hlavní bránu pro vstup čínských investic na Západ. S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem si na přátelství připil v tradiční venkovské anglické hospůdce, kterou poté koupila čínská firma. [celá zpráva]

Cameronova nástupkyně Theresa Mayová na něj navazuje a v rámci přípravy na odchod země z Evropské unie usiluje o získání miliard dolarů čínských investic, uvedla agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků