Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: Martin Havelka, Novinky

Nezaměstnanost klesla na nový rekord

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na nový rekord 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Bez práce bylo 200 675 lidí, informoval v pondělí Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Česku Foto: Martin Havelka, Novinky
Nezaměstnanost klesla na nový rekord

V uplynulém měsíci evidovaly úřady práce celkem 346 552 volných pracovních míst, což je o 6633 více než v dubnu a o 63 309 více než před rokem.

„V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a pracovní trh ovlivňují i sezónní práce, které jsou v plném proudu,” uvedla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

Jak upozornil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, nezaměstnanost pokořila další rekord a nyní je na nejnižší úrovni od druhé poloviny 90. let.

Nezaměstnanost v regionech

Foto: Martin Havelka, Novinky

„Česká republika nadále vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti nejen v rámci Evropské unie, ale také v rámci zemí OECD. Z členských států této organizace mají srovnatelně nízkou míru nezaměstnanosti pouze Japonsko a Island,” zdůraznil ekonom.

Nejnižší míra nezaměstnanosti je v Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji - méně než dvě procenta. Nejvyšší je v Moravskoslezském kraji - 4,2 procenta.

Nízká nezaměstnanost trápí mnoho firem, které těžko shánějí lidi. Firmám nejvíc chybí kvalifikovaní řemeslníci, dělníci, ale také odborníci v informačních technologiích.

Anketa
Uvažujete o změně práce?
Ano
62.8 %
Ne
37.2 %
Celkem hlasovalo 648 čtenářů.
Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků