Hlavní obsah

Nepodařená oprava pražského orloje: Na ciferníku přemalovali důležité čáry

Část staroměstského orloje v Praze byla při loňské několikaměsíční opravě chybně přemalována. Pochybení se týká části ciferníku orloje ukazující astronomické děje. Uvedla to Česká televize (ČT) na svém webu. Magistrát kvůli této chybě musel před několika dny nechat ciferník znovu přemalovat.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Orloj na pražské Staroměstské radnici spustili po rekonstrukci 28. září.

Článek

Odborníci z Akademie věd ČR a ministerstva kultury podle ČT kritizují nedostatečnou přípravu oprav orloje. Přitom šlo o první kompletní demontáž orloje od poválečných let.

Orloj byl kvůli celkovým opravám za téměř deset milionů korun loni mimo provoz od začátku ledna do konce září. Po opětovném spuštění podle ČT zjistil Zdislav Šíma z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který skoro 40 let o orloj pečuje a seřizuje tamní astroláb, že astronomická deska ztratila některé své funkce přemalováním čar při opravě.

„Ty čáry na orloji, to jsou ty přesné okamžiky, to jsou meze určitých dějů. To je asi něco, jako kdyby na slunečních hodinách někdo rozmazal některé čáry,” řekl Šíma televizi.

Už v září se při spuštění orloje zasekl řetěz

Jednou ze zásadních změn byla výměna mechanismu orloje. Elektrický pohon z roku 1948 byl nahrazen původním mechanismem, konopnými lany navíjenými na dřevěné lanové bubny.

Už spuštění opraveného orloje loni 28. září doprovázely problémy. Při otevírání dvířek, za nimiž se objevují apoštolové, se podle strojníka zasekl řetěz, a tak zbytek apoštolů musel posouvat ručně.

Orloj je přistavěný k jižní straně gotické věže Staroměstské radnice, jejíž stavba byla dokončena v roce 1364. Dlouho se věřilo, že orloj pochází z roku 1490. Ve druhé polovině 20. století se ale díky nálezu nových dokumentů zjistilo, že nejranější zmínka o orloji je datována k 9. říjnu 1410.

Reklama

Výběr článků

Načítám