Hlavní obsah
Světovému investičnímu bankovnictví loni nadále vládla banka JP Morgan. Foto: © Dylan Martinez / Reuters, Reuters

Největší investiční bankou byl i v roce 2016 americký JP Morgan

Světovému investičnímu bankovnictví loni nadále vládl JP Morgan a další čtyři americké banky. Celkové příjmy z poplatků za služby v tomto sektoru nicméně o sedm procent klesly a dosáhly 85 miliard dolarů (2,2 biliónu korun). Ve čtvrtek o tom informovala agentura Thomson Reuters.

Světovému investičnímu bankovnictví loni nadále vládla banka JP Morgan. Foto: © Dylan Martinez / Reuters, Reuters
Největší investiční bankou byl i v roce 2016 americký JP Morgan

JP Morgan si co do příjmů z investičního bankovnictví udržel první místo na světě osmý rok v řadě. Výnosy sice bankovnímu domu klesly o pět procent na 5,8 miliardy dolarů, podíl banky na trhu se však zvýšil na 6,8 procenta z předloňských 6,6 procenta.

JP Morgan tak zvýšil náskok na další banku Goldman Sachs, jejíž příjmy klesly o 15 procent a tržní podíl se snížil na šest procent.

Zisky si naopak připsaly britská Barclays, japonská Mizuho a menší domy Lazard a Rothschild. Úhrnný podíl americké „velké pětky” klesl na 28 procent z předloňské úrovně 29,5 procenta.

Deutsche Bank klesla na osmé místo

Vedle Goldman Sachs značně klesly příjmy z investičního bankovnictví rovněž americkým společnostem Bank of America Merrill Lynch a Morgan Stanley, německé Deutsche Bank a švýcarské UBS.

Deutsche Bank, která za nového šéfa Johna Cryana prochází restrukturalizací a snižováním nákladů, se propadla ze šestého na osmé místo a její příjmy v sektoru klesly o 20 procent. [celá zpráva]

Na šestém místě ji nahradila Barclays a před ni se dostala i švýcarská Credit Suisse. Další švýcarská banka UBS kvůli poklesu příjmů o 18 procent vypadla z první desítky.

Poplatky za úvěry spadly o 12 procent

Celkové příjmy z úpisu dluhopisů loni vzrostly o šest procent na 24,8 miliardy dolarů (640,3 miliardy korun). Příjmy z úpisu akcií naopak o 23 procent klesly a činily 15,5 miliardy dolarů (400,2 miliardy korun), z toho o 30 procent klesly investičním bankám příjmy z primárních emisí.

Poplatky z poradenství při fúzích a akvizicích klesly o tři procenta na 26,8 miliardy dolarů a poplatky za úvěry klesly o 12 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků