Hlavní obsah

Nejpozději za pět let ztratí Česká pošta monopol na dopisy

Česká pošta ztratí monopol na zásilky do 50 gramů, tedy zejména obyčejné dopisy či pohledy, nejpozději v roce 2013. Rozhodl o tom Evropský parlament, který schválil liberalizaci poštovního trhu v celé EU. Trh by se měl otevřít v rámci unie v roce 2011, některé státy včetně Česka a Slovenska však mohou s liberalizací počkat ještě dva roky. Je pouze na nich, zda toho využijí.

Nejpozději za pět let ztratí Česká pošta monopol na dopisy

Česká vláda již dala před časem najevo, že trh otevře, až bude znát zkušenosti z okolních zemí, konkrétní termín však neuvedla. V současnosti v EU existují v podstatě tři členské státy, které monopol národních pošt už kompletně zrušily. Jde o Švédsko, Velkou Británii a Finsko.

Německo sice například umožnilo, aby na domácí poštovní trh vstupovaly firmy ze zahraničí, ale vláda stanovila výši minimální mzdy pro jejich zaměstnance, což částečně omezuje konkurenceschopnost.

Kromě data liberalizace poštovního trhu legislativa řeší i poskytování takzvané univerzální služby, na níž se dlouho nemohly dohodnout členské státy. Ta je ve většině členských států daná zákonem a poštám ukládá, aby zajistily dostupnost služeb pro každého občana, tedy i pro občany žijící v nedostupných a pro poštu nepříliš lukrativních oblastech.

Podle dosaženého kompromisu by zásilky měly být doručovány jednou denně, nejméně pětkrát týdně, a to i v méně obydlených lokalitách. Pokud by bylo poskytování služeb v těchto oblastech ztrátové, provozovatelé poštovních služeb by dostávaly kompenzaci z fondů financovaných samotnými provozovateli nebo z uživatelských poplatků. Náhrada by mohla být poskytována i ze strany státu.

Souhlas parlamentu je možné brát jako definitivní, chybí sice ještě podpis členských států EU, ale jde pouze o formalitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků