Hlavní obsah
Šéf Applu Tim Cook Foto: Robert Galbraith, Reuters

Nejhodnotnější firmou světa je stále Apple

Americká technologická společnost Apple zůstává nadále podle ceny akcií nejhodnotnější firmou světa. Její hodnota se za poslední rok ještě zvýšila. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy EY.

Šéf Applu Tim Cook Foto: Robert Galbraith, Reuters
Nejhodnotnější firmou světa je stále Apple

Na druhém místě je Google, na třetím Microsoft. V první desítce nejhodnotnějších firem je osm ze Spojených států, zbývající jsou z Číny.

Tržní hodnota Applu na konci června činila 723 miliard USD (17,8 biliónu Kč). To bylo o 75 miliard dolarů (1,8 biliónu Kč) více než na konci loňského roku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

EY upozornil, že toto číslo odpovídá ročnímu výkonu ekonomik Portugalska, Finska a Řecka dohromady.

Nejcennější v Evropě je Novartis

Z čínských firem se do první desítky dostaly Petrochina a Industrial and Commercial Bank of China. Nejhodnotnější evropskou firmou je švýcarská farmaceutická skupina Novartis, které patří 11. příčka.

Deset nejhodnotnějších firem
1.AppleUSA
2.GoogleUSA
3.MicrosoftUSA
4.Exxon MobilUSA
5.Berkshire HathawayUSA
6.PetrochinaČína
7.IND & Comm Bank of ChinaČína
8.Wells FargoUSA
9.Johnson & JohnsonUSA
10.General ElectricUSA

EY zkoumala na konci pololetí tržní kapitalizaci 100 a poté 300 nejhodnotnějších firem. V žebříčku se neumístila žádná česká společnost.

Tržní hodnota stovky největších společností na konci pololetí činila 16,3 biliónu dolarů, což bylo o dvě procenta více než na konci roku 2014. Nejvíce firem v žebříčku je ze Spojených států, celkem 54. Následují Čína a Hongkong s 12 společnostmi a Británie s devíti.

EY rovněž upozornil, že roste význam čínských společností. V žebříčku Top 300 je nyní 42 čínských firem, na konci loňského června v něm bylo jen 24 čínských firem. To je více než polovina asijských firem v žebříčku a téměř dvojnásobek počtu britských firem na třetí pozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků