Hlavní obsah
Šéf Amazonu Jeff Bezos Foto: Mike Segar, Reuters

Nejbohatším člověkem světa se stal díky černému pátku zakladatel Amazonu Jeff Bezos

Díky černému pátku se majetek zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose poprvé přehoupl přes 100 miliard dolarů (2,16 biliónu korun). Na místě nejbohatšího muže světa tak vystřídal zakladatele Microsoftu Billa Gatese.

Šéf Amazonu Jeff Bezos Foto: Mike Segar, Reuters
Nejbohatším člověkem světa se stal díky černému pátku zakladatel Amazonu Jeff Bezos

V pátek Bezosův majetek dosáhl díky posílení akcií Amazonu hodnoty 100,3 miliardy dolarů, v pondělí se podle agentury Bloomberg drží blízko stovky miliard.

Dvanácticiferné hodnoty majetku v dolarech předtím naposledy dosáhl v roce 1999 Gates.

Černý pátek přinesl Bezosovi téměř 2,4 miliardy dolarů. Akcie Amazonu, kterých Bezos vlastní zhruba 17 procent, stouply za den o 2,5 procenta. Za dosavadní část letošního roku akcie Amazonu zpevnily o 58 procent a díky tomu do majetku jeho zakladatele přibylo 34 miliard dolarů.

Nejbohatší lidé světa
 majetek
(v mld. USD)
 zeměobor
1. Jeff Bezos
100 USAtechnologie
2. Bill Gates 89,1
 USAtechnologie
3. Warren Buffett
78,7
 USAinvestice
4. Amancio Ortega
75,9
 Španělskomóda
5. Mark Zuckerberg
75,3 USAtechnologie
6. Carlos Slim63,7 Mexikotelekomunikace
7. Bernard Arnault
62,4 Franciemóda aj.
8. Larry Ellison
54,3
 USAtechnologie
9. Larry Page
52,2
 USAtechnologie
10. Sergey Brin
50,8 USAtechnologie
Zdroj: Bloomberg Billionaires Index, k 27.11

Na začátku letošního roku byl přitom Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa. Na prvním místě stanul poprvé už v červenci, kdy na tomto postu na krátko vystřídal Billa Gatese. [celá zpráva]

Hodnotu Gatesova majetku odhaduje časopis Forbes i agentura Bloomberg na 89,1 miliard dolarů.

Je však otázkou, jak Bezos se svým bohatstvím naloží. Na rozdíl světových boháčů číslo dvě a tři, Billa Gatese a Warrena Buffetta (78,9 miliardy dolarů), byl Bezos k charitě zatím poměrně skoupý. Jak uvedla agentura Bloomberg, Bezos s dobročinností teprve začíná. Po nápadech, jak by lidem mohl pomoct, se v červnu sháněl na Twitteru.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Firma zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Na burzu vstoupila v roce 1997 s cenou 18 dolarů za akcii. V současnosti cena jejích akcií přesahuje 1000 dolarů. V Česku Amazon provozuje distribuční centrum ve středočeské Dobrovízi.

Kromě Amazonu založil Bezos v roce 2000 také společnost Blue Origin, která vyvíjí technologie pro komerční lety do vesmíru. V roce 2012 koupil americký list The Washington Post.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků