Hlavní obsah
Národní muzeum Foto: Profimedia.cz

Národní muzeum vypsalo tendr na rekonstrukci hlavní budovy

Národní muzeum (NM) vypsalo tendr na zhotovitele rekonstrukce své historické budovy. Vypsání veřejné zakázky formou otevřeného výběrového řízení schválila vláda 10. dubna a následně i ministerstva financí a kultury. Otevření obálek uchazečů s nabídkami se předpokládá do konce srpna, uvedla Tereza Petáková z oddělení vnějších vztahů NM.

Národní muzeum Foto: Profimedia.cz
Národní muzeum vypsalo tendr na rekonstrukci hlavní budovy

Budova si i po rekonstrukci zachová původní tvář, kterou jí vtiskl architekt Josef Schulz. Návštěvníci se mohou těšit na moderní výstavní komplex odpovídající trendům třetího tisíciletí. Jedním z významných prvků rekonstrukce je vybudování podzemního tunelu, který historickou budovu propojí se sousední Novou budovou NM. Výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce historické budovy NM bylo uveřejněno 13. května ve Věstníku veřejných zakázek.

„Při rekonstrukci historické budovy se pozornost nesoustředí jen na stavební práce a projektování nových expozic. Velká péče je samozřejmě věnována i restaurování maleb, soch a dalších prvků této národní kulturní památky,“ dodala Petáková.

Vláda se tendrem zabývala třikrát. Podle zdroje ČTK se kabinet vrátil k jeho původní podobě, tedy k otevřenému výběrovému řízení, jež původně plánovalo samo muzeum. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) ale na dřívějších jednáních kabinetu navrhovala, aby úřad vybral dodavatele v zúženém řízení, což se nelíbilo většině členů vlády včetně premiéra Petra Nečase (ODS).

Oprava vyjde téměř na tři miliardy

Muzeum otevřené výběrové řízení už loni v srpnu uvedlo ve Věstníku veřejných zakázek. Následně však ministerstvo kultury vydalo příkaz pro své příspěvkové organizace, aby veřejné zakázky nad 50 miliónů korun byly přednostně zadávány formou užšího řízení. Proto NM formu výběrového řízení upravilo, ale vláda dvakrát proti této formě vznesla námitky. Na základě připomínek NM znovu upravilo formu na otevřené výběrové řízení.

Žadatelé mají doložit například seznam staveb provedených za posledních pět let a osvědčení objednatelů o řádném plnění nejvýznamnějších z nich. Předpokladem je také alespoň pět prací obdobného charakteru a rozsahu provedených v posledních pěti letech. Z toho minimálně dvě, jejímž předmětem byla výstavba nebo rekonstrukce stavby občanské vybavenosti za minimálně 300 miliónů korun bez DPH za každou z nich. Dále dvě stavební práce, jejichž předmětem byla rekonstrukce budovy, která je kulturní památkou, za alespoň 100 miliónů korun bez DPH.

Oprava budovy na Václavském náměstí, od léta 2011 vyklizené a uzavřené, bude stát téměř tři miliardy korun včetně DPH. Předpokládaná lhůta stavby je 42 měsíců, peníze půjdou ze státního rozpočtu z kapitoly ministerstva kultury v rámci Programu péče o národní kulturní poklad. Přípravná fáze stála 548 miliónů korun. Šlo o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy Nové budovy. Další výběrové řízení bylo vypsáno na restaurování soch a mobiliáře. Během příštího roku budou vybráni architekti nových expozic. Na jejich přípravu je určeno půl miliardy korun.

Rekonstrukce muzea zlepší výstavní, expoziční i provozní prostory. Propojením obou budov vznikne provázaný komplex o celkové výstavní ploše 11 000 metrů čtverečních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků