Hlavní obsah
Logo Deutsche Bank v Lucemburku. Ilustrační snímek Foto: Yves Herman, Reuters

Nad bývalým obchodníkem Deutsche Bank se vznáší rekordní pokuta

Britští regulátoři zvažují pokutu zhruba deset miliónů liber (asi 338 miliónů Kč) pro bývalého obchodníka Deutsche Bank Christiana Bittara, a to kvůli údajnému pokusu o manipulaci s klíčovou úrokovou sazbou Euribor. S odvoláním na své zdroje to v pátek uvedly finanční servery Bloomberg a Financial Times. Byla by to prý největší pokuta, jakou kdy britský Úřad pro finanční etiku (FCA) udělil jednotlivci.

Logo Deutsche Bank v Lucemburku. Ilustrační snímek Foto: Yves Herman, Reuters
Nad bývalým obchodníkem Deutsche Bank se vznáší rekordní pokuta

Bittar opustil Deutsche Bank v roce 2011 a nyní pracuje pro jeden hedgeový fond v Singapuru. Úřad prý Bittara o svém záměru informoval v minulých týdnech. Bittar, stejně jako úřad FCA, se agentuře Reuters odmítl ke zprávě vyjádřit.

Německý regulátor finančních trhů loni uvedl, že chce s Bittarem hovořit v rámci vyšetřování možné manipulace s klíčovou Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbou (Libor). Euribor je obdobou této sazby, ovšem pro eurozónu.

Od obou referenčních sazeb se odvozují úroky miliónů finančních transakcí v eurozóně a ve světě, jejichž souhrnná hodnota se pohybuje v řádu stovek biliónů eur.

Evropská komise loni za manipulace s těmito sazbami vyměřila šesti evropským a americkým finančním společnostem rekordní úhrnnou pokutu 1,71 miliardy eur (46,7 miliardy Kč).

Dosud největší pokutu pro jednotlivce od FCA dostal investor z Dubaje Rameshkumar Goenka. Regulátoři mu za manipulaci s akciemi v Londýně nařídili zaplatit 9,6 miliónu dolarů (193 miliónů Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků