Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Radek Plavecký, Právo

Na Tachovsku udeřila koňská choroba hříběcí, varují veterináři

Veterináři zjistili na Tachovsku chorobu jménem „hříběcí”, jež napadá koně. Může vést dokonce i k úmrtí nakaženého jedince, léčí se antibiotiky. Chovatelé by měli být obezřetní zvláště při přesunech zvířat na výstavy nebo závody, varoval v pátek Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Pro člověka tato choroba není nebezpečná.

Ilustrační snímek Foto: Radek Plavecký, Právo
Na Tachovsku udeřila koňská choroba hříběcí, varují veterináři

Hříběcí se běžně státním veterinářům hlásit nemusí. Majitelka koně určeného k prodeji ale nechala provést vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze.

„Vyšetření u něj potvrdilo přítomnost původce nákazy. V současné době se čeká na výsledky ze soukromé laboratoře od ostatních z celkem 28 koní,” popsal Majer.

Veterináři následně nařídili izolaci nakaženého zvířete, zakázali koním z tamní stáje jezdit na výstavy a další hromadné akce. „Veterinární inspektoři zároveň prošetřují, zda se kůň v posledních 30 dnech neúčastnil hromadné akce, kde by mohlo dojít k nakažení zvířat,” dodal.

Bakteriální nákaza napadá především hříbata

Nákaza je bakteriální a vnímavá vůči ní jsou především hříbata a mladí koně. Šíří se kapénkami i nepřímo z kontaminovaného prostředí.

„Mezi klinické příznaky patří horečka, výtok z nozder a zvětšení mízních uzlin, které mohou zhnisat. Léčba nemocných zvířat se provádí antibiotiky. Pokud není zahájena včas, hrozí vážné komplikace jako záněty vzdušných vaků, pneumonie atd., které mohou vést k úhynu,” uvedli veterináři.

Protože se nemusí povinně hlásit, nemají státní veterináři objektivní údaje o výskytu choroby v ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků