Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Na rozjezd startupů v Česku má jít víc než miliarda z EU

Stát chce podpořit rozjezd začínajících podnikatelských projektů. Na podporu tzv. startupů mají jít přes dvě miliardy korun. Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) ve výši až 50 miliónů eur (1,35 miliardy Kč) a zapojení dalších soukromých zdrojů v objemu 32 miliónů eur (864 miliónů Kč). Materiál v pondělí schválila vláda.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Na rozjezd startupů v Česku má jít víc než miliarda z EU

Na rozdíl od okolních zemí v Česku zatím nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, ze kterého se startupy financují. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto navrhuje vytvoření investiční společnosti s názvem Národní inovační fond (NIF), která bude vytvářet a obhospodařovat investiční fondy. Jejich prostřednictvím bude za účasti soukromého kapitálu investováno do cílových společností či soukromých fondů.

Trh rizikového kapitálu v ČR je zatím stále málo rozvinutý a patří k nejslabším v EU. Nové inovativní podnikatelské subjekty mají významný problém s obstaráním externího financování.

Ve srovnání zemí EU zaujímá ČR v objemu těchto investic jedno z posledních míst, a to i v rámci regionu střední a východní Evropy, uvádí předkládací zpráva.

Úspory i peníze od známých

"Státní podpora financování startupů s úspěchem funguje třeba v Izraeli, Německu, Irsku nebo na Slovensku. Zejména jsme se inspirovali programem Yozma, který se stal základem pro přerod Izraele ve 'start-up nation'. Důležité jsou také zkušenosti z amerického Silicon Valley," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Sedm z deseti malých inovativních firem v Česku je podle společného průzkumu ministerstva a poradenské firmy Deloitte nuceno investovat méně peněz než by úspěch jejich byznysu vyžadoval.

Takřka polovinu domácích startupů financují jejich duchovní otcové pouze ze svých úspor, další čtvrtina shání peníze v rodině a po známých. Pouhých sedm začínajících podnikatelů ze sta dosáhne na bankovní úvěr.

Fond nebude jediný investor

NIF bude spadat pod dohled České národní banky. Projekt je v první fázi plánován na deset let, státní investiční společnost by měla vzniknout příští rok.

Fond podpoří vybrané projekty formou kapitálového vstupu, nikdy však nebude jediným investorem. Část investice bude muset vždy pokrýt soukromý investor.

Na samotném startu podnikání může stát financovat až 90 procent kapitálového vstupu investorů do podniku, procento kapitálové účasti státu má pak klesat v závislosti na stupni rozvoje žadatelova podnikání.

Součástí návrhu je studie proveditelnosti. Cílem projektu je urychlit rozjezd tvořivých podnikatelských nápadů s vysokou přidanou hodnotou, a to od nápadu a prototypu přes počáteční fáze podnikání až po realizaci na trhu a podporu hospodářského růstu. Posláním fondu má být i zviditelnění mladých nadějných byznysmenů v zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků