Hlavní obsah

Na mýtném se již vybraly více než 3 miliardy

Předepsané mýtné překročilo v noci ze čtvrtka na pátek tři miliardy korun; počet vozidel registrovaných v systému přesáhl 200 000. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic. Pokud by výběr pokračoval stejným tempem, celoroční bilance mýtného by byla 5,5 miliardy korun. Fond dopravy, který je jediným příjemcem mýtného, plánuje ve svém rozpočtu příjem 4,7 miliardy korun.

Na mýtném se již vybraly více než 3 miliardy

Z půlročních statistik mýtného systému vyplývá, že na placení mýta se podílí každý měsíc zhruba 120 000 individuálních vozidel. Denně zaplatí mýto v průměru 40 000 řidičů, o víkendech tento počet klesá na 16 000 v sobotu a 11 000 v neděli. Zatím nejsilnějším měsícem byl červen, kdy dopravci na mýtném zaplatili přes 480 miliónů korun.

"Průměrné výběry nadále rostou, ukazuje se, že globalizovaná ekonomika orientovaná na spotřebu je na nákladní dopravě závislá bez ohledu na roční období," řekl Karel Feix, ředitel firmy Kapsch, která mýtný systém vybudovala a nyní pro stát spravuje. Podle Feixe by se celkový roční výnos z mýtného mohl dostat k šesti miliardám.

Jde však o hrubý výnos. Stát musí Kapschi postupně splatit výstavbu systému, což ho jenom letos vyjde na 800 miliónů. Dalších 900 miliónů zaplatí stát Kapschi za služby spojené s výběrem mýtného. To se zatím vybírá na necelých tisíci kilometrech rychlostních silnic a dálnic; mikrovlnný systém, který zde funguje, stál 3,3 miliardy korun.

Roste také počet neplatičů

S rostoucími výnosy však roste i počet těch, kteří se snaží platbě mýtného vyhnout. Celníci za první pololetí odhalili téměř 15 000 mýtných hříšníků, kterým udělili pokuty v celkové výši bezmála 20 miliónů Kč. "V 900 případech byl celním úřadům dán podnět k zahájení správního řízení," řekl mluvčí celníků Jiří Barták. Tam neplatičům hrozí až půlmilionová pokuta.

Zda a jak se rozšíří mýtné na silnice nižších tříd, není zatím jasné. Podle původní smlouvy se mýtné mělo začít vybírat na silnicích první třídy od 1. července, tento termín však nebyl dodržen kvůli jednání mezi ministerstvem dopravy a Kapschem o využití satelitní technologie. Budoucnost mýta má vyřešit třetí dodatek ke smlouvě, který MD nyní připravuje.

Podle zatím zveřejněných informací vystaví Kapsch mýtné brány s mikrovlnnou technologií na zhruba 200 kilometrech silnic první třídy a všech budoucích dálnicích. Zbytek silnic bude hlídat družice. Na nový družicový systém hodlá ministerstvo vypsat nové výběrové řízení. Kdy se tak stane a kdy začne rozšířený systém fungovat, úřad zatím tají.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků