Hlavní obsah
Alexis Tsipras při projevu na ostrově Ithaka Foto: Andrea Bonetti, ČTK/AP

Moderní odysea skončila. Tsipras oslavil opuštění záchranného programu projevem

Za „den osvobození” a „konec moderní odysey” označil v úterý řecký premiér Alexis Tsipras opuštění záchranného programu. Ve třech vlnách věřitelé pomáhali osm let zachraňovat zadluženou zemi, zároveň si ale diktovali přísné podmínky. Podle premiéra Řekům nyní svítá na lepší časy.

Alexis Tsipras při projevu na ostrově Ithaka Foto: Andrea Bonetti, ČTK/AP
Moderní odysea skončila. Tsipras oslavil opuštění záchranného programu projevem

Řecko oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů v pondělí a od nynějška by se mělo samo financovat na mezinárodních dluhopisových trzích, jak to činí i jiné státy. Věřitelé od roku 2010 do země nalili v přepočtu bilióny korun. [celá zpráva]

„Dnes v naší zemí začíná nový, historický den. Je to den osvobození,” prohlásil Tsipras. „Naše země znovu získala právo utvářet si vlastní budoucnost,” citovala premiéra agentura Reuters.

Tsipras si pro svůj projev zvolil ostrov Ithaka, který označil za „symbol konce moderní odysey”, kterou podle něj Řecko od roku 2010 prožívalo. Homérův epos Odyssea vypráví o návratu ithackého krále Odyssea z trojské války zpět domů, tato cesta mu trvala deset let.

Analogii s Odysseem použil již bývalý řecký premiér Jorgos Papandreu, který v dubnu 2010 požádal své evropské partnery a Mezinárodní měnový fond (MMF) o první záchranný úvěr. Tehdy řekl, že Řecko a Řeky čeká nová odysea.

Tvrdá lekce

Tispras si pro svůj projev vybral kopec s výhledem na zátoku. V neformálním oblečení, bílé rozepnuté košili a volných tmavých kalhotách, a se zádumčivým výrazem ve svém proslovu často použil analogii s Odysseou, ve které se hlavní hrdina musel vypřádat s kyklopy, sirénami a nepoctivými nápadníky, kteří chtěli zaujmout jeho místo. Byl to odkaz na opoziční stranu Nová demokracie, která nyní vede v průzkumech veřejného mínění. Volby se v Řecku uskuteční příští rok.

Tsipras také upozornil, že Řecko by nikdy nemělo zapomenout na tvrdou lekci pod přísným finančním dohledem věřitelů.

Úsporná opatření v Řecku provázely protesty. Pryč s MMF, hlásá nápis na archivním snímku.

Foto: Yorgos Karahalis, Reuters

Řecko obdrželo od roku 2010 celkem tři záchranné úvěry od svých evropských partnerů a MMF v celkové výši téměř 289 miliard eur (7,4 biliónu Kč). Půjčky však doprovázely přísné podmínky. Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí. Země také zůstala vysoce zadlužená, její dluh dosahuje 180 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Řecko již nemusí přijímat bolestivé reformy, země by ale v následujících letech měla udržovat přebytek primárního rozpočtu, tedy bez zahrnutí splátek dluhu. Na příští rok je také naplánováno další snížení penzí. Až do splacení posledních peněz ze záchranného úvěru, tedy do roku 2060, budou zemi dál čtvrtletně navštěvovat experti. Jejich úkolem je prověřit, zda země plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí.

Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici prohlásil, že Řecko je nyní na cestě k udržitelnému zotavení a řecká ekonomika by v tomto a příštím roce měla růst zhruba dvouprocentním tempem. Její loňský růst činil 1,4 procenta, zatímco v roce 2010 ekonomika o 5,5 procenta klesla. Míra nezaměstnanosti zůstává dál nepřijatelně vysoká, v květnu však poprvé od září 2011 klesla pod hranici 20 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků