Hlavní obsah

Mléko může podražit až o deset procent

Čeští spotřebitelé zřejmě ještě letos zaplatí mnohem více za mléko a mléčné výrobky. Ve čtvrtek oznámil zdražení druhý největší výrobce mléčných výrobků Olma. Reaguje tak na situaci nejen na trhu s mlékem. Poptávka po něm je velká a ceny dodavatelů jsou vyšší. Zdražovat budou zřejmě i další mlékárny.

Mléko může podražit až o deset procent

Zvýšení cen bude nebude u všech výrobků rovnoměrné. Nejvíce spotřebitelé pravděpodobně zaplatí zaplatí za mléko a másla. Jiné výrobky by mohly zdražit pouze nepatrně.

"Lze očekávat, že v průběhu třetího čtvrtého čtvrtletí ke zvýšení cen dojde. Určitě dojde ke zvýšení cen výrobků, jako je mléko a máslo, tam může být nárůst až deset procent, možná i víc. U některých výrobků, jako jsou jogurty nebo jogurtové drinky, bude to zvýšení cen nepatrné," řekl obchodní ředitel Olmy Jan Vařeka. Podle něj vzrostou nejen výstupy, ale i cena vstupní suroviny, tedy syrového mléka. Ta od roku 1997 jen klesala, přestože se zvyšovaly ceny energií a vstupů.

Ceny zvedá poptávka po mléku v Asii

Podle obchodníků a mlékáren má současné zdražování na svědomí kombinace růstu poptávky po mléčných výrobcích v EU, a hlavně v Asii, nízká produkce mléka v Německu i Francii a výpadek dodávek z Austrálie.

Do výrazného zdražení mléka, másla a dalších mléčných výrobků se navíc promítlo i zvýšení cen pšenice, protože výživa dobytka je z valné části závislá na obilných krmivech. Díky výraznému převisu poptávky nad nabídkou dosáhly světové ceny mlékárenských výrobků v červnu historicky nejvyšší úrovně.

Většina potravinářských koncernů jako Danone, Nestlé, Unilever a Cadbury odhaduje, že spotřebitelé zřejmě letos zaplatí za potraviny v průměru o 1,5 až 2,5 procenta více.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků