Hlavní obsah

Ministerstvo financí žaluje ČSOB o téměř 27 miliard

Ministerstvo financí zažalovalo ČSOB u arbitrážního soudu v Paříži o minimálně 26,7 miliardy korun. Peníze MF žádá jako kompenzaci v souvislosti s očištěním IPB, kterou ČSOB převzala v červnu 2000. Ministerstvo informovalo, že zároveň odmítlo požadavek ČSOB na zaplacení 1,7 miliardy korun jako dlužné částky za transakce související s převodem IPB.

Ministerstvo financí žaluje ČSOB o téměř 27 miliard

V žalobě ČSOB z června letošního roku jde o garance, které stát poskytl ČSOB po převzetí IPB. ČSOB mohla z portfolia IPB vybrat problematické úvěry a převést je za plnou cenu na stát, který je s velkou ztrátou prodával dál. Stát ovšem účty ČSOB v několika případech odmítl proplácet.

Jedním z problémových účtů je i pohledávka za 1,7 miliardy korun za zkrachovalou společnost J.Ring, která patřila do konglomerátu firem ovládaných podnikateli Jaroslavem Roušalem a Antonínem Charouzem. Podle České konsolidační agentury (ČKA) pohledávku znehodnotila sama ČSOB svým špatným postupem.

ČSOB vrátila už vyplacených 1,7 miliardy korun ČKA až po soudním rozhodnutí. K arbitráži přistoupila poté, co se peníze pokoušela neúspěšně vymoci od ministerstva financí na základě smluv o státních zárukách.

IPB vznikla v roce 1990 jako malá banka s jedinou pobočkou. Během devadesátých let se ale rychle rozrostla a dostala se mezi čtyři největší finanční ústavy v ČR. ČNB na ni uvalila nucenou správu 19. června 2000 a ČSOB koupila peněžní ústav o tři dny později.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků