Hlavní obsah
Zlaté cihly na snímku Maďarské centrální banky. Foto: Maďarská centrální banka

Maďarsko zdesetinásobilo zlaté rezervy

Maďarská národní banka oznámila, že desetinásobně zvýšila své zlaté rezervy na 31,5 tuny. Jde o první větší nákup zlata od roku 1986. Guvernér banky Gyorgy Matolcsy označil tento krok za „strategické rozhodnutí ekonomického a národního významu“, informovala agentura Bloomberg.

Zlaté cihly na snímku Maďarské centrální banky. Foto: Maďarská centrální banka
Maďarsko zdesetinásobilo zlaté rezervy

Analytici v tom vidí hlavně snahu Maďarska o nezávislost na euru a Bruselu. Zlato je díky velmi příznivé ceně u centrálních bank poslední dobou populární. Polsko nedávno nakoupilo devět tun, zlaté rezervy rychle navyšují také Rusko, Turecko, Čína nebo Kazachstán.

„Zlato začaly nedávno nakupovat centrální banky v Asii a nově i v Evropě. Ať už kvůli ochraně proti konkrétnímu riziku, nebo menší závislosti na euru,“ řekl Marek Brávník, analytik obchodníka se zlatem Golden Gate.

Geopolitické důvody

Podle analytika nadnárodní firmy GoldMoney Alastaira Macleoda je pro nákup zlata vhodná doba, protože jsou ceny relativně nízké. Roli podle něj hrají ale i geopolitické důvody. Rusko se kvůli napětí ve vztazích s USA ve velkém zbavilo dluhopisů americké vlády a místo toho nakoupilo zlato.

Zlaté cihly na snímku Maďarské centrální banky

Foto: Maďarská centrální banka

I když vztahy mezi Maďarskem a Ruskem nejsou vždy vřelé, je Rusko důležitým obchodním partnerem a v případě nějaké zásadní krize by mohlo obchody vypořádávat ve zlatě.

Podle analytika je zlato populární mezi autokratickými vůdci. Maďarská banka se zprávou o nákupu zveřejnila fotografie balíků zlatých cihel.

ČNB se zlata naopak zbavuje

Jen za první pololetí 2018 nakoupily centrální banky 193,3 tuny zlata. Využily tak letošního poklesu cen zlata. Česká národní banka naopak zlato postupně vyprodává.

„Ještě v druhé polovině devadesátých let vlastnila 70 tun kovu, v roce 2005 už to bylo jen 14 tun a od té doby mizí z trezoru každý rok stovky kilogramů. Nyní vlastní ČNB méně než 10 tun zlata. Patříme tak k zemím s nejmenšími zlatými rezervami na světě,“ upozornil Brávník.

ČNB držela podle posledních zveřejněných údajů ke konci loňského roku 9,4 tuny zlata, o rok dříve to bylo 9,76 tuny. Podíl zlata na devizových rezervách ČNB je menší než jedno procento, v případě Maďarska to jsou nyní 4,4 procenta.

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda loni prohlásil, že důležitost zlatých rezerv je ve společnosti přeceňována, a právě Maďarsko zmiňoval jako jeden z příkladů zemí, které mají nižší rezervy než Česko. Na druhou stranu ale řekl, že centrální banka se diskusím o nákupech zlata nebrání.

Za navýšení zlatých rezerv se v anketě Novinek přimlouvala většina oslovených českých ekonomů. Do zlata by mohla investovat část devizových rezerv, které nabobtnaly kvůli intervencím proti posílení koruny v letech 2013 až 2017. [celá zpráva]

Největší zlaté rezervy drží USA, přes osm tisíc tun. V Evropě jsou na špici Němci s více než třemi tisíci tun zlata.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků