Hlavní obsah

Česká měna v pátek odpoledne vylepšila své historické maximum k euru na 28,22 Kč/EUR. Důvodem růstu byl opět velký zájem investorů. Posilovaly i ostatní středoevropské měny. Vůči dolaru koruna posílila na 23,60 Kč/USD.

Koruna posunula historické maximum

"Nynější kurz koruny je přehnaně silný a je poplatný pouze spekulativním obchodům zejména z Londýna. Zpevňování nemá nic společného s domácí ekonomickou situací. Čím rychleji a víc nyní koruna k euru posílí, tím rychleji a výrazněji koruna zakrátko zase oslabí. Ještě před tímto oslabením koruna však může navštívit dokonce i hranici 28,00 CZK/EUR," řekla Markéta Šichtařová z Next Finance.

Dopoledne koruna za klidného obchodování zpevnila jen mírně a obchodovala se kolem 28,35 Kč/EUR. Rychlé zpevnění přišlo až odpoledne. Na trhu se přitom neobjevila žádná podstatná zpráva, která by za novým maximem stála.

Analytici dosud předpokládali spíše oslabování české měny. Podle Vlka by se měla v horizontu několika dní vrátit do blízkosti úrovně 28,50 Kč/EUR.

Z okolních měn v pátek dopoledne oslabovala jen slovenská koruna. Tu v průběhu týdne srazila tamní politická krize, která vyústila v oznámení předčasných voleb. Odpoledne se však vývoj kurzu otočil a měna začala také zpevňovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků