Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Reuters

Klaus podepsal zákon umožňující odpočet DPH u aut pro podnikatele

Podnikatelé od dubna budou moci při nákupu nového vozu u všech osobních automobilů uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Počítá s tím novela, kterou v pátek podepsal prezident Václav Klaus.

Prezident Václav Klaus Foto: Reuters
Klaus podepsal zákon umožňující odpočet DPH u aut pro podnikatele

Podnikatelé si dosud mohli daň odečítat jen u aut vybavených pevnou mřížkou. Tu si často nechávali namontovat i do osobních aut, jako užitkové pak vykazovali i některé verze luxusních značek.

Novela také dovoluje firmám a podnikatelům, aby si v případě přijetí úvěru například od mateřské nebo dceřiné firmy mohli od daňového základu odečíst zaplacené úroky.

Podle podnikatelů je novela vítanou zprávou pro firmy, které tak ušetří na nákladech. "Očekáváme, že díky možnosti odpočtu DPH při nákupu nového auta dojde k oživení poptávky a prodeje zejména u užitkových aut," uvedl již dříve prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že možnost odpočtu DPH letos zvýší prodeje aut až o 15 000.

Opozice se bojí zneužívání zákona

Opoziční ČSSD tvrdí, že opatření pomůže jen podnikatelům; obává se, že toho budou zneužívat. Sociální demokraté naproti tomu navrhují takzvané šrotovné, tedy příspěvek na nákup nového auta v případě likvidace starého.

Podle Svazu dovozců automobilů firemní zákazníci kvůli očekávanému opatření na přelomu roku odkládali nákup nových automobilů. Opatření by podle tajemníka svazu Pavla Tunkla mohlo pomoci zvýšit letošní prodej osobních vozů proti loňsku o desítky procent, nákupy ale bude částečně brzdit ekonomická krize. Prodej nových osobních aut v Česku loni vzrostl o 8,4 procenta na 143 661 vozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků