Hlavní obsah
Solární elektrárna v Kalifornii Foto: Profimedia.cz

Kalifornie se vzdá špinavé elektřiny. Novým zákonem jde proti Trumpovi

Kalifornie bude do roku 2045 používat pouze čistou elektřinu čerpanou ze zdrojů bez oxidů uhlíku. Návrh zákona v pondělí podepsal guvernér tohoto státu Jerry Brown. Místní vláda v Sacramentu se tak snaží bojovat proti klimatické změně a jde proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podporuje fosilní paliva.

Solární elektrárna v Kalifornii Foto: Profimedia.cz
Kalifornie se vzdá špinavé elektřiny. Novým zákonem jde proti Trumpovi

Kalifornie tak bude celosvětově největší ekonomikou, která se ke stoprocentně čisté energii zavázala. Pokud by totiž byla samostatným státem, měla by páté největší hospodářství hned po čtveřici zemí Spojené státy, Čína, Japonsko a Německo. Stejnou metu si vytyčil ještě další americký stát Havaj.

Kalifornie tímto krokem naplní pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015. Vybočí tak z linie prosazované Donaldem Trumpem, který od dohody odstoupil. Kalifornská vláda se s prezidentem kromě názoru na klimatickou změnu dlouhodobě neshodne například i v pohledu na otázku migrace nebo lidských práv.

Obávají se zdražení

Podle nových pravidel musejí všechny kalifornské energetické společnosti do roku 2030 čerpat 60 procent energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2045 pak musí veškerá elektřina v Kalifornii pocházet buď ze zdrojů bez oxidu uhlíku, nebo z obnovitelných zdrojů. Zpráva kalifornské státní energetické komise odhaduje, že v roce 2017 čerpali maloobchodní odběratelé v Kalifornii zhruba třetinu energie z obnovitelných zdrojů.

Opatření nadšeně přivítali ekologičtí aktivisté. Proti se postavili zástupci některých největších místních energetických firem, argumentují růstem spotřebitelských cen.

"Pokud to není cenově dostupné, není to udržitelné," uvedla ve sdělení firmy Pacific Gas & Electric její mluvčí Lynsey Paulová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků