Hlavní obsah
Sběr kakaovníků na plantáži v Indonésii. Foto: Yusuf Ahmad , Reuters

Kakaa je málo, čokoláda zřejmě podraží

Kvůli rostoucí ceně kakaa na světových trzích zřejmě zdraží i čokoláda. Kakao je momentálně nejdražší za poslední tři roky a další zvyšování ceny se dá podle výrobců čokolád i analytiků ještě očekávat.

Sběr kakaovníků na plantáži v Indonésii. Foto: Yusuf Ahmad , Reuters
Kakaa je málo, čokoláda zřejmě podraží

Analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička předpokládá letos asi desetiprocentní růst ceny. "Podobně se dá očekávat i zvýšení maloobchodních cen čokolády," uvedl.

Podle některých analytiků si ale výrobci nemůžou dovolit moc zdražovat, protože by o čokoládu nebyl zájem. "Do budoucna by se mohlo stát, že se čokoláda stane v Evropě trochu něčím jako šampaňské. Něco, co je luxusní a ne všichni z nás si to mohou dovolit," uvedl v NBC News Edward George z Ecobank.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Cena kakaa stoupá dlouhodobě

Společnost Nestlé Česko, která vyrábí čokoládu v Olomouci, se snaží prudký růst cen kakaa nepromítat plně do ceny čokolády. "Ovšem při tak zásadním zvýšení to není zcela možné," řekl mluvčí Nestlé Česko Vratislav Janda. "V posledních dvou letech jsme byli nuceni zvýšit cenu našich čokoládových výrobků o zhruba deset procent," uvedl. Dodal, že k rostoucí ceně suroviny se u kakaa přidává negativní dopad oslabení kurzu koruny. Firma kakao kupuje za britské libry.

Aktuální cena kakaa na americké burze je 3140 dolarů za tunu, nejvíce za poslední tři roky. Jen za poslední dva roky vzrostla cena o 40 procent, zejména kvůli celosvětovému nedostatku kakaa. Mohou za to především špatné klimatické podmínky v klíčových pěstitelských oblastech v Africe. Více než 60 procent produkce kakaa pochází z Pobřeží slonoviny a z Ghany.

Poptávka se zvyšuje zejména v Asii

Současně roste celosvětová spotřeba čokolády, zvlášť velký růst zaznamenává Asie. Poptávku po kakaových bobech zvyšují především nové závody na čokoládu, které se staví v Indii a Číně. Za posledních pět let poptávka v Asii vzrostla o 29 procent, zatímco v Evropě klesla o procento. Někteří experti předpovídají, že se poptávka může do roku 2020 stát neudržitelnou.

Podle Českého statistického úřadu každý Čech v roce 2012 snědl za rok 2,7 kilogramu čokolády, což bylo o osm procent více než o rok dříve.

Spekulanti mohou profitovat

Tento rok podle aktuálních odhadů nedostatek kakaa na trhu vzroste na 100 000 tun, poznamenal Jedlička. Zásoby kakaa se tak ztenčí třetí rok v řadě. "Je to nejdelší období nedostatku za posledních 47 let," upozornil.

Zdražení kakaa může na druhou stranu potěšit investory, kteří se rozhodli spekulovat na růst jeho cen. Investovat lze prostřednictvím tzv. futures kontraktu na americké burze. Desetiprocentní růst při velikosti kontraktu deseti tun by podle Jedličkova výpočtu znamenal zisk okolo 3000 dolarů, tedy v přepočtu více než 60 000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků