Hlavní obsah
Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Inflace v eurozóně klesla na 1,1 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zpomalil na 1,1 procenta z lednových 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil statistický úřad Eurostat. Inflace v celé osmadvacítce byla 1,3 procenta.

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Inflace v eurozóně klesla na 1,1 procenta

Nejvíce se na inflaci v zemích platících eurem podílely služby. Jejich ceny rostly meziročně o 1,3 procenta a k výsledné inflaci tím přidaly 0,57 procentního bodu.

Dalších 0,21 procentního bodu k celkovému číslu dodaly potraviny, alkohol a tabák, které zdražily o procento. Ceny energií rostly o 2,1 procenta, a k celkové inflaci tak přispěly 0,14 procentního bodu.

Nejvyšší inflace je z celé EU v Rumunsku, kde spotřebitelské ceny v únoru rostly meziročně o 3,8 procenta. Naopak na Kypru je míra inflace záporná, –0,4 procenta. To znamená, že tam spotřebitelské ceny klesají a jde tedy o deflaci.

V Česku meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 1,8 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016. Zdražovaly hlavně potraviny, uvedl Český statistický úřad.

Inflační cíl Evropské centrální banky (ECB), stejně jako České národní banky (ČNB), jsou dvě procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků