Hlavní obsah
Česká národní banka. Foto: Milan Malíček, Právo

Hypotéky budou dál zdražovat

Banky v Česku v letošním druhém čtvrtletí zpřísní podmínky u hypoték a spotřebitelských úvěrů pro domácnosti. Úvěry pro firmy by zdražovat neměly. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Česká národní banka. Foto: Milan Malíček, Právo
Hypotéky budou dál zdražovat

„Ve druhém čtvrtletí 2018 banky očekávají u úvěrů na bydlení další zpřísnění úvěrových standardů,“ uvedla ČNB na svém webu. Upozornila přitom, že poptávka domácností po úvěrech na bydlení se v prvním čtvrtletí letošního roku snížila.

Důvodem byla především vysoká hladina cen rezidenčních nemovitostí, zvýšení úrokových sazeb centrální bankou a také to, že většina bank dodržuje přísnější doporučení ČNB k poskytování, vyplývá ze zprávy.

Průměrná úroková sazba hypoték.

Foto: David Ryneš, Novinky

Zájem o hypotéky sice podporuje příznivá spotřebitelská důvěra, avšak výrazně méně plošně než v minulosti. V dalším čtvrtletí banky očekávají, že poptávka po hypotékách bude stagnovat na současné úrovni. U spotřebitelských úvěrů banky čekají mírný nárůst poptávky u části trhu.

Průměrná úroková sazby u hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v únoru stoupla na 2,36 procenta. Začátkem loňského roku se přitom pohybovala pod dvěma procenty.

Kvůli zdražování hypoték se v Česku trochu zpomalil růst cen nemovitostí. V posledním loňském čtvrtletí meziročně zdražily byty a domy o 8,4 procenta, což je páté nejrychlejší tempo v EU. [celá zpráva]

Šetření úvěrových podmínek ČNB se zúčastnilo 21 bank, které mají rozhodující podíl na tuzemském bankovním úvěrovém trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků