Hlavní obsah

General Motors snížil dividendu i platy nejvyššího vedení

Největší světová automobilka General Motors (GM) se rozhodla snížit celoroční dividendu o 50 procent na jeden dolar na akcii a zredukovat mzdy členů nejvyššího vedení. Firma totiž za loňský rok prodělala 8,6 miliardy dolarů. Přikročila tak k prvnímu snížení dividendy za více než 13 let. Redukce dividendy automobilce ušetří zhruba 565 miliónů dolarů ročně.

General Motors snížil dividendu i platy nejvyššího vedení

Plat předsedy správní rady a generálního ředitele společnosti Ricka Wagonera klesne o polovinu a platy místopředsedů se sníží o 30 procent. Firma hodlá rovněž omezit výhody v oblasti zdravotní péče pro důchodce a zkoumá možnosti restrukturalizace penzijního programu pro zaměstnance v USA.

Přední americké automobilky GM a Ford nyní na domácím trhu zápasí s asijskou konkurencí a se stoupajícími náklady na suroviny, zdravotní péči a penze. Drahý benzín navíc způsobil pokles poptávky po sportovně užitkových automobilech, které byly v USA dlouhou dobu důležitým zdrojem zisku [celá zpráva].V poslední době se tak začaly objevovat dohady o možném bankrotu GM nebo Fordu. V lednu Ford oznámil, že propustí 30 000 zaměstnanců a zavře 14 závodů v Severní Americe. 

Společnost GM v listopadu  roku 2005 také oznámila, že v Severní Americe v rámci restrukturalizace zruší do roku 2008 zhruba 30 000 pracovních míst a zavře devět továren [celá zpráva]. Jde o nejvýraznější redukci počtu zaměstnanců v GM od prosince 1991, kdy firma ohlásila uzavření 21 továren a zrušení 74 000 pracovních míst.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků