Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Faktury za elektřinu a plyn stoupnou, zdražení oznámili další dodavatelé

Většina lidí si v příštím roce připlatí za energie, především za elektřinu. Tu se po ČEZ části klientů chystá zdražit také E.ON nebo Bohemia Energy. Společnost MND zdraží plyn.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Faktury za elektřinu a plyn stoupnou, zdražení oznámili další dodavatelé

Řada firem od Nového roku zvýší ceny svým zákazníkům, kteří nemají zafixovány ceny. U E.ON si tito klienti připlatí za elektřinu v průměru osm procent, u Bohemia Energy o osm až deset procent. Už dříve oznámil růst cen elektřiny o osm procent pro část zákazníků ČEZ. Společnost MND zdraží plyn. Dodavatelé odůvodňují krok růstem velkoobchodních cen.

„Pro většinu klientů půjde o desítky korun měsíčně. Zákazníkům jsme už v průběhu roku doporučovali, aby si cenu energie zafixovali. Mnoho z nich na to reagovalo, což dokládá i fakt, že jen za posledních 12 měsíců přešlo více než 105 tisíc klientů na tarify s fixovanými cenami na dva či tři roky,” řekla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Některé produkty podle mluvčího Aleše Pospíšila zdraží také Centropol.
Od začátku ledna naopak podle mluvčího Petra Holubce elektřinu nezdraží Pražská energetika. Nevyloučil ale, že to firma učiní během příštího roku. „Zatím však není stanoveno, kdy, pro koho a o kolik," dodal.

Energie na burze výrazně zdražily

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobují, činí nyní přes 53 eur (1376 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční. Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně více než o čtvrtinu na téměř 23 eur (597 Kč) za MWh.

E.ON byl od listopadu prvním významnějším dodavatelem, který zdražil právě cenu plynu. Části klientů vzrostla v průměru o pět procent. Od Nového roku ho bude následovat MND.

„Roční faktura za plyn se zákazníkům MND zvýší v průměru o asi devět procent v závislosti na jejich spotřebě. Například zákazník se spotřebou deset megawatthodin (MWh) si v příštím roce připlatí zhruba 100 korun měsíčně," řekla mluvčí firmy Dana Dvořáková.

Situaci na trhu s plynem analyzují také další firmy, včetně největšího distributora plynu v ČR, společnosti innogy a Pražské plynárenské.

„Se zvýšením cen plynu od Nového roku nepočítáme, na druhou stranu velkoobchodní ceny plynu za poslední rok a půl stouply o více než 50 procent a jen od letošního února téměř o 40 procent. Toto budeme bohužel muset někdy zohlednit," doplnil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Analytici upozorňují, že zdražování energií na přelomu roku bude nejvýraznější za několik posledních let, konkrétně u elektřiny má být nejrychlejší od roku 2012. [celá zpráva]

Trend potvrzuje také aktuální oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část ceny stanovuje. Úřad rozhodl, že regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v průměru o 2,2 procenta. U plynu regulované ceny pro maloodběratele sice klesnou o 2,5 procenta, tvoří ale pouze zhruba čtvrtinu výsledné ceny. Růst zbývající části ceny, kterou určují sami dodavatelé, tak velmi pravděpodobně tento pokles převáží.

Dá se očekávat, že dražší elektřinu prodejci příští rok promítnou do cen zboží a nahoru půjdou rovněž ceny služeb, například v restauracích. Zemědělci a prodejci už dříve oznámili, že porostou ceny potravin. Nejen kvůli rostoucím nákladům, ale i v důsledku letošního extrémního sucha.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků