Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Evropě opět stoupla. Foto: Kai Pfaffenbach/Files , Reuters

Eurozónu drtí rekordní nezaměstnanost, bez práce je téměř 19 miliónů lidí

Nezaměstnanost v 17 zemích eurozóny vystoupala letos v lednu na rekordní úroveň 11,9 procenta. Bez práce se tak nacházelo bezmála 19 miliónů lidí. Zvýšila se i v celé Evropské unii, kde je bez práce 10,8 procenta lidí, tedy v přepočtu 26,217 miliónu lidí. Vyplývá to z údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat).

Nezaměstnanost v Evropě opět stoupla. Foto: Kai Pfaffenbach/Files , Reuters
Eurozónu drtí rekordní nezaměstnanost, bez práce je téměř 19 miliónů lidí

V 17členné eurozóně byla v prosinci nezaměstnanost 11,8 procenta, když Eurostat v pátek zvýšil o 0,1 procentního bodu původní odhad 11,7 procenta. Podle zpřesněných údajů tak nezaměstnanost v eurozóně překonala dosavadní rekord už v prosinci a nyní znovu v lednu.

Meziročně nezaměstnanost vzrostla ještě výrazněji. V lednu 2012 byla v eurozóně 10,8 procenta a v celé sedmadvacítce 10,1 procenta. Proti lednu loňského roku přibylo o 1,909 miliónu nezaměstnaných v eurozóně a o 1,89 miliónu v celé EU.

Nejnižší nezaměstnanost vykázalo Rakousko (4,9 procenta), Německu a Lucembursku (po 5,3 procenta) a Nizozemsko (šest procent). V Řecku byla naopak nejvyšší s 27 procenty, což je údaj za listopad, a ve Španělsku (26,2 procenta).

Míra nezaměstnanosti v Česku se v lednu dostala na nejvyšší hodnotu od rozdělení federace v roce 1993. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků