Hlavní obsah

EK navrhla clo na boty dovezené z Číny a Vietnamu

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson ve čtvrtek navrhl zavedení cel na dovezenou obuv z Číny a Vietnamu. EU viní obě země, že dotují výrobce kožené obuvi. Zřejmě od dubna by tak na čínskou obuv měla platit cla 19,4 procenta a na vietnamskou 16,8 procenta, od cel bude osvobozena dětská a sportovní obuv. S masivním dovozem obuvi z Číny má problémy i Česká republika.

EK navrhla clo na boty dovezené z Číny a Vietnamu

Proti uvalení cel se však staví někteří podnikatelé. Sdružení evropského maloobchodu EuroCommerce informovalo, že pár bot by po uvalení antidumpingových cel zdražil zhruba o deset eur, tedy necelých 300 korun. To by údajně vedlo k poškození zákazníků.

Mandelson se ale domnívá, že zdražení nehrozí. Clo ve výši zhruba 20 procent totiž zdraží dovezený pár bot o zhruba 1,5 eura, tedy zhruba 45 korun. V České republice kvůli levným dovozům v posledních letech výrazně klesla produkce obuvi.

Výroba bot v ČR klesá

Zatímco ještě v roce 2000 se v ČR vyrobilo 13 miliónů párů, tak nyní se roční produkce obuvi pohybuje kolem 5,5 miliónu párů. Podle prezidenta České obuvnické a kožedělné asociace Petra Kubáta však clo situaci na trhu nevyřeší a bylo by rozumnější znovu zavést minimální dovozní cenu obuvi či kvóty.

Problém je údajně v tom, že do ČR se z Číny několik let vozí obuv za cenu, která je výrazně nižší než průměrná cena uváděná čínskými výrobci. Stát tak přichází o miliardy korun. Loni se z Číny do ČR dovezlo 56 miliónů párů obuvi za průměrnou deklarovanou cenu 46 korun. Někteří dovozci však uvádějí i cenu u jednoho páru deset korun.

Čína se chce bránit

Čína počátkem měsíce upozornila Evropskou unii, že by na ni mohla podat stížnost u Světové obchodní organizace (WTO), pokud Brusel na čínské dovozy obuvi uvalí antidumpingová cla.

Čína sází na pomoc významných evropských prodejců, ale i světových výrobců obuvi, kteří řadu produktů vyrábějí právě v Asii. Ti upozornili, že vysoká dovozní cla v EU by mohla ohrozit v Evropě přes půl miliónu pracovních míst v návrhářství, marketingu, prodeji a logistice.

Hrozí chaos

Pokud se však většina zemí EU s komisařem nedohodne, tak hrozí podobné potíže jako v případě loňského chaosu kolem dovozu textilu. V takzvané podprsenkové válce se proti sobě postavily dva bloky zemí EU a komise musela narychlo s Čínou znovu projednat předtím sjednané dovozní kvóty. [celá zpráva].

Dumping

 

:: je vývoz pod výrobními náklady a antidumpingová (vyrovnávací) cla na něj mohou být uvalena, pokud se prokáže, že tento vývoz poškozoval domácí konkurenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků