Hlavní obsah
Podíl jednotlivých zemí na českém exportu Foto: David Ryneš, Novinky

Do Ruska míří jen 1,5 procenta českého exportu. I kvůli sankcím

Český vývoz do Ruska loni klesl o 35 miliard korun. Podíl na českém exportu do této země se v letošním prvním čtvrtletí snížil na 1,5 procenta, v roce 2012 přitom dosahoval 3,8 procenta. Na důležitosti naopak nabývá německý trh, jeho podíl na vývozu stoupl na téměř 33 procent. Vyplývá to z údajů databáze zahraničního obchodu Českého statistického úřadu.

Podíl jednotlivých zemí na českém exportu Foto: David Ryneš, Novinky
Do Ruska míří jen 1,5 procenta českého exportu. I kvůli sankcím

Český export do Ruska loni dosáhl 78 miliard korun oproti 113 miliardám v roce 2014. Do Německa směřovalo loni zboží za 1,26 biliónu korun, historicky nejvíc. Značný podíl českého vývozu do Německa ale tvoří subdodávky, které pak směřují do třetích zemí.

Vláda již v roce 2005 schválila exportní strategii České republiky, která se zaměřovala na podporu vývozu mimo jiné právě do Ruska.

„České firmy upozorňují na slábnutí zakázek, což souvisí i se zhoršeným stavem ruské ekonomiky a slabou úrovní kurzu a (nejen) s tím spojeným finančním zdravím ruských odběratelů,” uvedl Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy.

Získávání zakázek komplikuje i pokračování sankcí, které narušují obchodní vazby evropských a ruských podnikatelů. Svaz pro nejbližší období žádný výraznější zvrat v současném trendu neočekává.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory Bořivoje Mináře jsou ruští podnikatelé často v rozpacích, když jednají s evropskými firmami. „V současnosti je nálada taková, že by se nemělo nakupovat ze zemí, které dělají sankce. Jedinou cestou je nepřestávat v aktivitách a udržovat kontakt se zákazníky a hledat nové příležitosti například v ruských regionech,” uvedl Minář.

Intervence nebudou věčné

Podle Mostýna tuzemské podniky poukazují i na to, že Rusko upřednostňuje domácí výrobce či zahraniční firmy z těch zemí, jejichž vlády se stavějí vůči sankcím proti Rusku zdrženlivě. To se projevuje například v zadávání veřejných zakázek.

Růst exportu do Německa svědčí podle Mináře o vysoké úrovni českých firem, vedle toho příznivě působí i nereálný kurz koruny k euru, který udržuje Česká národní banka.

„Je zapotřebí maximální opatrnosti a připravit se na zreálnění kurzu. Obecně lze doporučit exportérům do Německa, aby nebyli orientováni jenom na jeden trh,” dodal Minář.

ČNB intervencemi brání posílení koruny pod hranici 27 CZK/EUR, takže české zboží je pro kupující platící eurem levnější, než kdyby byla koruna silnější. Centrální banka podle posledních prohlášení uvažuje o ukončení intervencí kolem poloviny roku 2017. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků