Hlavní obsah
Autobus Arriva (ilustrační foto) Foto: Arriva

Deutsche Bahn zvažuje prodej dceřiné firmy Arriva, která působí i v Česku

Dozorčí rada německé železniční společnosti Deutsche Bahn pověřila vedení firmy, aby prozkoumalo různé možnosti prodeje - včetně nabídky akcií - britské dceřiné společnosti Arriva, která působí i v České republice. Prodej by umožnil německé skupině snížit dluh a získat peníze na investice do dalšího růstu, vyplývá z prohlášení Deutsche Bahn.

Autobus Arriva (ilustrační foto) Foto: Arriva
Deutsche Bahn zvažuje prodej dceřiné firmy Arriva, která působí i v Česku

Arriva má v Evropě kolem 53 tisíc zaměstnanců a její loňské tržby činily 5,44 miliardy eur (140,2 miliardy Kč). Součástí Deutsche Bahn je od roku 2010. Podle rozhodnutí dozorčí rady by vedení mělo prozkoumat možnost prodeje celé firmy jednomu nebo více investorům či možnost primární nabídky akcií.

O prodeji firmy Arriva, nebo alespoň její části, se mluví již delší dobu. Arriva sídlí v britském Sunderlandu a provozuje vlakové a autobusové spojení ve 14 evropských zemích. Ředitel Deutsche Bahn Richard Lutz navrhl prodej již v lednu s tím, že by společnost mohla získat kolem čtyř miliard eur, napsala agentura DPA.

Mnohamiliardový dluh

Deutsche Bahn je již delší dobu pod tlakem, aby zvýšila investice na domácím trhu, zvláště do vozidel a digitalizace. Společnost také trápí vysoký dluh, který se pohybuje kolem 20 miliard eur.

V České republice působí společnost Arriva Transport Česká republika, která sdružuje dalších osm dceřiných společností. Podle svých internetových stránek provozuje 2000 autobusů, 35 trolejbusů a pět vlaků a má přes 3200 zaměstnanců. Roční obrat činí více než čtyři miliardy Kč a firma přepraví přes 115 milionů cestujících ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků