Hlavní obsah

ČR bude dál bojovat za nižší DPH na výstavbu bytů

Česká republika je na úterním jednání ministrů financí EU připravena vetovat rakouský návrh na změny v dani z přidané hodnoty. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou předložené změny v sazbách DPH nepřijatelné. Návrh počítá mimo jiné se zvýšením DPH na výstavbu bytů a vytápění domácností od roku 2008, ale ČR chce udržet tuto sazbu nižší až do roku 2015.

ČR bude dál bojovat za nižší DPH na výstavbu bytů

Podle Sobotky je návrh rakouského předsednictví nevyvážený a je v rozporu se zájmy České republiky. "Nedojde-li na zítřejším jednání ke změně, jsem připraven jej vetovat," uvedl Sobotka.

ČR má nyní v rámci unijních pravidel povolenou sníženou sazbu DPH na výstavbu a opravu bytů a domů a na vytápění domácností, ale jen do roku 2008. Na zasedání ministrů financí se však již řadu měsíců diskutuje prodloužení této výjimky až do roku 2015.

Rakouský návrh však u bytové výstavby a vytápění s žádným prodloužením výjimek nepočítá, a ČR by tak musela již za dva roky zvýšit sazbu DPH z pěti na 19 procent. Na rekonstrukce a opravy bytů a domů by se výjimka prodloužila jen do roku 2010.

Návrh je nespravedlivý

Zatímco u nových členských států EU chce Rakousko výjimky zrušit či omezit, u starých členů mají zůstat nedotčené a trvalé. "Návrh nerespektuje princip rovného zacházení mezi všemi členskými státy," řekl Sobotka s tím, že rozdíly mezi starými a novými zeměmi by se ještě prohloubily. Nižší DPH přitom podle něj nemůže v žádném případě narušit fungování jednotného vnitřního trhu.

Naopak zvýšení daně by podle ministra mohlo závažně poškodit rozvoj bytové výstavby v Česku. Podle Roberta Kellera z Patria Finance však již stavební firmy a trh se zvýšením DPH od roku 2008 počítají. "Odhadujeme, že by to negativně ovlivnilo poptávku po novém rezidenčním bydlení minimálně na další dva roky, a to i přes úspěšný prodej developerů," řekl.

Na změnách v daních se musejí ministři financí EU shodnout jednomyslně. Předchozí měsíce vytrvale blokovalo dohodu o snížených sazbách DPH Německo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků