Hlavní obsah

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek v nové prognóze mírně snížila odhad vývoje inflace. Na konci roku očekává růst cen mezi 2,4 až 3,8 procenta, původní odhad ČNB byl 3,0 až 4,4 procenta. ČNB také snížila odhad růstu ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) by letos měl růst o 3,3 až 4,5 procenta, původní odhad byl 4,6 až 5,1 procenta.

ČNB snížila odhad inflace

Ve čtvrtek zasedala bankovní rada České národní banky (ČNB). Na svém jednání také rozhodla ponechat úrokové sazby na současné úrovni a splnila tak očekávání většiny ekonomů.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma si myslí, že je těžko představitelné, že by podobným tempem pokračovalo prudké posilování koruny, jaké bylo za poslední dva měsíce. Banka podle něj nemá v úmyslu na každý velký pohyb kurzu "překotně" reagovat.

Bankovní rada při svém rozhodování o úrokových sazbách zřejmě vzala v úvahu stále silnější kurz koruny a nízkou inflaci. Členové bankovní rady budou podle ekonomů zřejmě čekat na údaje o lednové inflaci, která se asi v lednu zvedne a to proto, že v lednu se zvýšily ceny energii.

Centrální banka naposledy zvýšila úrokové sazby na zasedání v říjnu 2004, argumentovala tehdy zvýšenými cenami ropy. Posun úroků o čtvrt procentního bodu tehdy překvapil většinu ekonomů a někteří jej dnes hodnotí jako zbytečný. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tehdy vzrostla na dvě procenta, takže úvěry tak podražily. Na druhou stranu vzrostlo úročení vkladů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků