Hlavní obsah
Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo

ČNB s rekordně nízkými úrokovými sazbami nepohnula

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala úrokové sazby na rekordně nízké úrovni, uvedl mluvčí banky Marek Petruš. Základní úroková sazba, která souvisí s úročením komerčních úvěrů, tak zůstala na hodnotě 0,05 procenta.

Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo
ČNB s rekordně nízkými úrokovými sazbami nepohnula

Analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta uvedl, že jít se sazbami do záporných hodnot po vzoru Dánska či Švýcarska centrální bankéři již dříve jasně zavrhli.

„Na druhé straně současný ekonomický vývoj v ČR hovoří zřetelně proti jakémukoli zvyšování úrokových sazeb v dohledném časovém horizontu, což ostatně v komentářích potvrdili i sami členové rady,“ připomněl Novák.

Podle Nováka je pohled ČNB na vývoj ekonomiky ve druhém pololetí letošního roku až příliš optimistický, když centrální banka počítá s postupným oživením domácí i zahraniční poptávky. „Nevidím příliš důvodů ani pro jednu možnost,“ domnívá se Novák.

Analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank počítá s nezměněnými sazbami do poloviny příštího roku.

Od sazeb ČNB se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Pro podniky jsou nižší úroky výhodnější kvůli levnějším úvěrům na investice a provoz, domácnostem pak přinášejí levnější půjčky na bydlení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků