Hlavní obsah
 

Čínský vlak Sirius připlul do Brém, je na cestě do Česka

Nový vlak Leo Express od čínské firmy CRRC v úterý dorazí do Česka, kde jej čeká testování na okruhu ve Velimi. Před týdnem jej loď z Číny dovezla do přístavu v německých Brémách. Firma ho pojmenovala Sirius.

 
Čínský vlak Sirius připlul do Brém, je na cestě do Česka

„Podle posledních informací by vlak měl dorazit večer po deváté hodině,” řekl Novinkám mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Tři vlaky s opcí na nákup dalších třiceti vyjdou na pět miliard korun.

V Brémách vlakovou soupravu po vyložení z lodi z jednotlivých částí sestavili, zkontrolovali a po několika dnech čekání pak vyrazila tažená jinou lokomotivou do Česka.

Firma se vlak chystá nasadit do provozu v příštím roce. Jméno Sirius vybrala z návrhů cestujících.

Leo Express, který vlak vyvinul ve spolupráci s jejich největším světovým výrobcem CRRC, je autorem a vlastníkem konceptu i designu jednotek. Na projektu nového vlaku se podílela i česká designérská studia a další tuzemští dodavatelé. Z Česka tak pochází každá pátá součástka, která byla na vlaku použita. Český je také zabezpečovací systém vlaku. Díky lehké hliníkové konstrukci a rekuperaci energie dosahuje nižší spotřeby.

Vlak je koncipovaný na rychlost 160 kilometrů v hodině, což je tuzemské maximum. Jednotka bude vícesystémová a takzvaně hybrid-ready – to znamená, že bude schopna jezdit kdekoliv na středoevropské železnici. Vlaky mají mimo jiné nízkopodlažní přístup pro rodiče s kočárkem, cestující na invalidním vozíku či cyklisty s kolem.

Nový vlak Leo Express Sirius

Foto: Leo Express

Leo Express nyní provozuje na svých dálkových tratích pět souprav Stadler Flirt. Kromě vlaků CRRC se vozový park brzy rozroste o další vozy. Dopravce nyní dokončuje úpravy na 15 motorových jednotkách typu LINT, které si pronajal od výrobce Alstom. Nasadí je na tratích na Pardubicku a Zlínsku od letošního prosince. Nyní poptává další nové vlaky pro provoz na Olomoucku či v Praze.

Soukromý železniční dopravce Leo Express zahájil provoz v roce 2012. Zakladatelem společnosti je Leoš Novotný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků