Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Carlos Barria, Reuters

Čína a USA podle čínských médií učinily nový pokrok v jednání

Čína a Spojené státy učinily „nový pokrok” v rámci uplynulého kola obchodních jednání, které skončilo v pátek. Uvedla to v sobotu čínská státní televize CCTV. Obě strany jednaly o návrhu textu dohody v otázkách jako je transfer technologií, ochrana duševního vlastnictví, služby, zemědělství, bilaterální obchodní bilance a systém realizace. Jednání mají pokračovat příští týden.

Americký prezident Donald Trump Foto: Carlos Barria, Reuters
Čína a USA podle čínských médií učinily nový pokrok v jednání

Ani jedna ze stran však po třídenním jednání neposkytla žádné bližší podrobnosti. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že dohoda by mohla být oznámena v příštích čtyřech týdnech.

Poradce Bílého domu Larry Kudlow v pátek v rozhovoru s Bloomberg Television prohlásil, že byl učiněn pokrok v mnoha oblastech. Obchodní jednání mají podle něj pokračovat příští týden prostřednictvím videokonference.

Pokračování v jednáních berou ekonomové jako pozitivní znamení. "Skutečnost, že stále jednají a mluví o jednáních pozitivně naznačuje, že si obě strany myslí, že jsou na cestě k vyřešení," řekla agentuře Reuters viceprezidentka americko-čínské obchodní rady Erin Ennisová. Rada zastupuje americké firmy podnikající v Číně.

Trump: Čína krade technologie

Centrem sporu mezi oběma stranami jsou obvinění vlády amerického prezidenta Trumpa, že Čína krade technologie a nutí americké firmy předávat jí svá obchodní tajemství, aby Peking předstihl Washington v technologické dominanci. V rámci tlaku na Čínu zavedly Spojené státy cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 250 miliard USD (5,7 bilionu Kč). Čína odpověděla odvetnými cly na zboží z USA v hodnotě 110 miliard USD.

Kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou už mimo jiné Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršily výhled růstu globální ekonomiky. Obávají se, že obchodní válka ublíží obchodu a způsobí, že podniky sníží investice do doby, než nebude jasné, jak spor skončí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků