Hlavní obsah

ČEZ nakoupil tři procenta vlastních akcií

Energetická společnost ČEZ odkoupila více než tři procenta vlastních akcií. V rámci zpětného odkupu ČEZ získal 18,1 miliónu akcií, tedy 3,06 procenta ze základního kapitálu. Informovala o tom společnost na svých internetových stránkách.

ČEZ nakoupil tři procenta vlastních akcií

Na nákup vlastních cenných papírů, který začal 30. dubna, ČEZ vynaložil přibližně 19,5 miliardy korun. Firma již před zahájením zpětného odkupu držela vlastní akcie, takže nyní má zhruba 3,3 procenta na základním kapitálu.

Dubnové usnesení valné hromady umožňuje společnosti z trhu stáhnout až 59,22 miliónu akcií, což představuje deset procent základního kapitálu. Cena, kterou za odkup zaplatí, se musí pohybovat od 300 do 2000 korun za kus.

"Zpětný odkup akcií je realizován na regulovaných trzích, na kterých jsou akcie společnosti kótovány, a to převážně na anonymním trhu," řekla už dříve mluvčí společnosti Eva Nováková. ČEZ skupuje akcie prostřednictvím brokerských společností Wood & Company a Patria Finance na pražské a varšavské burze.

Důvodem odkupu je podle společnosti současná neefektivní struktura kapitálu a nízký poměr dluhu k vlastnímu jmění. Zatímco pro ČEZ tento poměr vychází na 0,9; průměr sektoru je 2,5.

Společnost kupuje vlastní akcie v době, kdy vláda na kapitálovém trhu prodává prostřednictvím České spořitelny sedmiprocentní balík akcií. Ministerstvo financí detaily obchodu tají; není zatím ani zřejmé, zda už se s prodejem začalo. Dosud stát držel 67,6 procent akcií.

ČEZ je nejziskovější tuzemskou společností. Skupině ČEZ v 1. čtvrtletí podle konsolidovaných neauditovaných výsledků vzrostl čistý zisk meziročně o 25,1 procenta na 12,977 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČEZ po odečtení menšinových podílů, tedy zisk náležející akcionářům ČEZ, činil 12,681 miliardy korun.

Pro celý letošek vzroste podle vedení společnosti čistý zisk celé skupiny o 22 procent na 35,1 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků