Hlavní obsah

České nouzové zásoby ropy se tenčí

České nouzové zásoby ropy a ropných produktů od začátku letošního roku klesly z 95 na 91 dnů. Důvodem je růst české ekonomiky a vyšší spotřeba těchto komodit, řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Podle něj hrozí, že by ČR mohlo v nejbližších měsících přestat splňovat směrnici EU. Zásoby na dva dny jsou navíc stále v Německu.

Foto: David Ryneš, Novinky

Počty dnů, na kolik vystačí zásoby při průměrné spotřebě země

Článek

Směrnice EU požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. Ministerstvo financí žádá před přikupováním rezervní ropy po SSHR nejprve vypracování koncepce.

"Pokud ekonomika i nadále poroste, tak hrozí, že během podzimu naše nouzové zásoby ropy a ropných produktů klesnou pod 90 dní. A někdo pak bude muset v Bruselu vysvětlit, proč tuto devadesátidenní normu neplníme," uvedl Švagr.

Správa do zásob navíc počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou má ČR ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v Bavorsku. Nafta za 1,2 miliardy korun by sice díky novému vlastníkovi skladu měla být během podzimu převezena do ČR, při jejím odečtení ale Česko neplní směrnici již nyní.

Správa chce ropu dokoupit

Podle Švagra je řešením ropu nebo konkrétní ropné produkty dokoupit. "U ropy je výhoda, že máme ve firmě Mero (státem ovládaný provozovatel ropovodů) volnou kapacitu a nemuseli bychom vydávat další peníze za její uskladnění. V případě nákupu ropných produktů, tedy benzinu a nafty, bychom museli najít další peníze i na jejich skladování," uvedl.

Mluvčí ministerstva financí Filip Běhal v pátek uvedl, že resort o riziku poklesu zásob pod zákonnou hranici ví. Ministerstvo proto žádá SSHR o přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů.

"Zpracovaný materiál by měl být následně podle něj předložen k projednání Bezpečnostní radě státu a měl by se stát východiskem pro další rozhodnutí v dané věci na úrovni vlády ČR," uvedl.

Ministerstvo podle něj nesouhlasí s nekoncepčními kroky státu bez znalosti prognóz spotřeby fosilních paliv, připravovaných kroků na úrovni Evropské unie a bez komplexní znalosti podmínek skladování zásob.

Není času nazbyt, varuje Švagr

Podle Švagra je koncepce jasná, ČR má zhruba polovinu zásob v ropě a polovinu v naftě a benzínu. Jednání se do budoucna podle svých slov nebrání, teď je ale potřeba zajistit ropnou bezpečnost.

"Nezapomínejme, že nákup se bude soutěžit podle zákona o veřejných zakázkách, takže to bude trvat minimálně půl roku. Nechci, abychom dopadli jako v případě mýta, kdy ministerstvo dopravy nakonec musí dát zakázku bez soutěže, aby se vůbec mýto v příštím roce vybíralo," dodal Švagr, který působí i jako člen řídícího výboru pro mýto.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo již v loňském roce. Mělo jít o sto tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám