Hlavní obsah
Odhad růstu HDP v ČR a okolních zemích v roce 2014 Foto: David Ryneš, Novinky

Česká ekonomika podle Bruselu poroste o 2,5 procenta

Česká ekonomika letos podle podzimní prognózy Evropské komise poroste o 2,5 procenta. Pro roky 2015 a 2016 komise předpokládá růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,7 procenta.

Odhad růstu HDP v ČR a okolních zemích v roce 2014 Foto: David Ryneš, Novinky
Česká ekonomika podle Bruselu poroste o 2,5 procenta

Deficit veřejných financí ČR by měl podle komise zůstat bezpečně pod třemi procenty, letos na úrovni 1,4 procenta, v příštím roce 2,1 procenta a v roce 2016 1,7 procenta. Ekonomická obnova Česka podle komise posiluje a rozšiřuje se především díky investicím a domácí spotřebě.

Evropská komise je tak v odhadu letošního českého růstu nepatrně optimističtější než české ministerstvo financí. To v říjnu odhad českého růstu zhoršilo z letního předpokladu 2,7 procenta na aktuální hodnotu 2,4 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V roce 2016 i 2017 by ekonomika podle odhadů českého ministerstva měla růst o 2,5 procenta. Deficit české ministerstvo financí letos odhaduje na 1,5 procenta HDP, příští rok na 2,4 procenta.

Vylepšili odhad pro ČR

Aktuální prognóza komise je také příznivější než její poslední odhad z května letošního roku. Tehdy české ekonomice evropští odborníci přisuzovali letos růst o rovná dvě procenta při deficitu na úrovni 1,9 procenta.

Komise v úterý v kapitole podzimní prognózy věnované ČR zdůraznila význam posilující domácí poptávky, růst investiční aktivity a pozitivní význam exportu. Obnova ekonomiky bude letos na základě dat zřejmě pokračovat přes zpomalení některých významných obchodních partnerů země a trvající geopolitické napětí.

Domácí poptávka bude podle prognózy v příštích letech nadále posilovat v důsledku zlepšení situace na trhu práce a snížením daňové zátěže. Míru nezaměstnanosti v ČR materiál letos uvádí na úrovni 6,3 procenta, v příštích dvou letech vždy o desetinu procenta méně.

Oživení v eurozóně je nejisté

V celé Evropské unii i v eurozóně předpokládá Evropská komise letos jen slabý hospodářský růst o 1,3 a 0,8 procenta hrubého domácího produktu.

Příští rok by mělo nastat pomalé zvýšení růstu ekonomiky na hodnoty 1,5 procenta pro EU jako celek a 1,1 procenta pro země platící společnou měnou.

Hospodářské oživení, které začalo loni ve druhém čtvrtletí, je tak podle komise stále nejisté a ekonomická dynamika je v mnoha členských zemích nadále nízká.

Nejrychleji v Evropě má letos růst Irsko – o 4,6 procenta. Nejhlubší recese je na Kypru, kde HDP klesne podle odhadů o 2,8 procenta. Hospodářský propad o necelé půl procento čeká Itálii a Finsko.

Naopak Řecko se již z recese dostalo a HDP má letos růst o 0,6 procenta. Španělsko má růst o 1,2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků