Hlavní obsah

Češi postaví v Rusku komplex za 21 miliard

Českobudějovická stavební firma CBPS se ještě letos na jihovýchodním Uralu pustí do jedné z největších investic, jakou kdy v historii čeští podnikatelé v Ruské federaci provedli. Nedaleko asi čtyřicetitisícového města Učaly, které se nachází v republice Baškortostán, postaví do roku 2012 moderní komplex továren na výrobu stavebních hmot za více než 750 miliónů eur, což přesahuje 21 miliard korun.

Češi postaví v Rusku komplex za 21 miliard

Učalinský vápenocementový kombinát (UICK) bude ročně produkovat 2,4 miliónu tun cementu, 1, 8 miliónů tun vápna, 1, 5 miliónů tun štěrku a 150 tisíc tun suchých maltových směsí.

Obdobný komplex nikde v České republice neexistuje a je prvním svého druhu i v Baškirii, která je jinak velmi bohatá na přírodní zdroje.

Projekt významný pro celé Rusko

"Tento projekt má nesmírný význam nejen pro republiku Baškortostán, ale i celou Ruskou federaci, kde se stejně jako u nás v souvislosti s prudkou výstavbou řeší otázka spojená s perspektivou zvýšení produkce stavebních materiálů, především vápna," řekl v rozhovoru s Právem prezident Baškortostánu Murtaza Rachimov krátce poté, co na místě vzniku kombinátu podepsal s českým velvyslancem Miroslavem Kostelkou dokument popisující komplex a postup při výstavbě.

Ten potom s majiteli CBPS Jiřím Káplem a Jiřím Masákem uložili v místě základního kamene. Kombinát bude na celkem 85 hektarech mimo jiné obsahovat šest pecí na vápno a dvě cementárenské linky. "Začít s realizací bychom měli letos otevřením lomu," vysvětlil manažer projektu Vlastimil Vrána z CBPS. Záviset bude vše na detailech financování, které bude zajištěno pomocí úvěrů u českých i zahraničních bank.

Výstavba továren a jejich následný provoz se pozitivně projeví nejen na baškirské ekonomice, ale těžit z toho budou hlavně místní obyvatelé. Z učalinského okresu by se mělo stát centrum pro průmyslovou aglomeraci čítající okruh asi 300 kilometrů, v němž žije na 25 miliónů obyvatel.

Až tisíc nových pracovních míst

Spolu s investicí bude vybudována například železniční trať, která propojí Učaly s Transsibiřskou magistrálou, vzniknou pracovní místa a posílena bude i sociální struktura oblasti. "Největší význam vidím v pracovních příležitostech. Odhadujeme, že tu práci najde až tisíc lidí, kteří nebudou působit jen v továrnách, ale i v dalších provozech, jež budou zajišťovat bezproblémových chod komplexu i života obyvatel," sdělil Právu nejvyšší představitel učalinského okresu Alim Salichov.

Přímo v místě by měli pracovat i Češi, jejichž počet pravděpodobně přesáhne 300. Na vzniku komplexu se bude podílet více než 100 českých firem. Ty například dodají technologie a další vybavení.

"Na projektu jsme pracovali 2, 5 roku. Vedli jsme tvrdá jednání s úřady i politiky a nejvíce si cením toho, že jsme si dokázali na svoji stranu získat místní obyvatele. Vždyť v místním referendu se ve 100 procentech lidé vyjádřili pro výstavbu kombinátu. Tato jednání a podpora byla předpokladem pro získání licence na těžbu surovin a výrobu stavebních hmot," uvedl Jiří Kápl, jeden z majitelů společnosti CBPS, která se stane generálním dodavatelem. Investorem je Mat-Minerals, což je dceřiná společnost českobudějovické firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků