Hlavní obsah

Černý hazard bují, v Česku je 117 nelegálních heren

Nejméně 117 nelegálních heren je v České republice podle internetové mapy spuštěné Sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS. Mapa má být reakcí legálních provozovatelů na údajný rozmach černého hazardu. Sdružení tvrdí, že počet zmapovaných nelegálních heren je ale jen malá část, celkově jejich množství odhaduje na víc než tisíc.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Ilustrační snímek

Článek

"Na základě podnětů od členů našeho sdružení a občanů máme k dnešnímu dni k dispozici již 117 adres, na nichž dochází k nelegálnímu provozu loterií. Dobře si však uvědomujeme, že toto číslo je pouze pomyslnou špičkou celého ledovce a skutečný stav je několikanásobně horší," prohlásil výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň s tím, že nelegální provozovny mapují už delší dobu.

Proto tvrdí, že je v Česku v provozu více než tisíc nelegálních herních zařízení. "Ty se objevují hlavně na místech, kde radnice přehnaly regulaci nebo rovnou vyhlásily nulovou toleranci legálnímu provozu loterií. Obdobné zkušenosti mají také v dalších zemích, kde zavedli nulovou toleranci hazardu a nyní bojují se zvýšenou nezaměstnaností, kriminalitou, mafiemi a úbytkem prostředků ve veřejných rozpočtech," tvrdí Vrzáň.

Herny, kde se provozuje nelegální hazard, může nahlásit kdokoliv. "Stačí jen vyplnit jednoduchý oznamovací formulář a upozornit tak na nelegální hernu, která zatím v databázi schází," podotkl Vrzáň, podle nějž by údaje z mapy měly sloužit představitelům obcí i dozoru nad sázkovými hrami.

Roste obliba videoloterijních terminálů 

V Česku jsou desítky tisíc herních automatů. Ministerstvo financí ke konci letošního března evidovalo takřka 59 tisíc technických herních zařízení. K 31. prosinci 2013 přitom ministerstvo evidovalo 61 026 herních automatů a videoterminálů.

Na začátku letošního dubna vedení resortu oznámilo, že v 1500 správních řízení rozhoduje o odnětí licencí k provozu VLT (videoloterijní terminál), kdy obec na svém území jejich provoz zakázala. Týká se to více než deseti tisíc herních automatů, které by měly zmizet ještě v průběhu léta.

Do technických her, kam ministerstvo řadí právě interaktivní videoloterijní terminály, ale také například elektromechanickou ruletu, internetové kurzové sázky či lokální loterijní systémy, gambleři každoročně vhazují stále více peněz.

Zatímco v roce 2008 v nich prosázeli necelých 36 miliard korun, v roce 2012 to už bylo takřka 88 miliard korun. Vložené částky v roce 2012 meziročně vzrostly o 14,4 procenta.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám